Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Malá škola v kruhu. V Íránu se do stavby v zapadlé vesničce zapojili i vesničané

Kruh uprostřed hranatého světa. Široko daleko kolem školy v íránském Balučistánu jsou jen domy s pravými úhly, a to včetně mešity. Nezvyklý půdorys školy doplňují i oválné otvory v masivní zdi. Stavba zjevně funguje, místní se dočkali školy a kruhové nádvoří uprostřed je plné dětí až do večera, tedy když je nevyženou dospělí, kteří si tam také chodí zahrát fotbal. foto: DEED STUDIO

V zapadlé vesnici Sejedbar na východě Íránu neměli školu. Je to skutečný zapomenutý konec světa v řídce osídlené poušti. Nevládní organizace Iran-e-Man, která má za sebou řadu takových projektů, i zde měsíce navštěvovala místní a hledala nejlepší možné řešení.
  5:00

Školu postavili z darů a do stavby se zapojili vesničané. Výsledek slouží nejen dětem ke vzdělávání a k odpoledním hrám, ale i dospělým jako místo setkávání a příležitost doplnit si vzdělání.

Architekt Arash Aliabadi z íránské kanceláře DAAZ Office se úkolu na stavbu skromné školy s velmi omezeným rozpočtem zhostil zajímavě a vlastně ve velkém stylu. Jde v podstatě jen o pár místností. Dvě malé učebny, dvě velké, jednu univerzální, knihovnu a zázemí. To vše uspořádal do kruhu a obalil to masivní kruhovou zdí, která je u vchodu tak široká, že se do ní vejde byteček pro školníka a kuchyňka na svačiny.

Kruh uprostřed hranatého světa. Široko daleko kolem školy v íránském...

Právě ohraničující zeď je hlavní tváří školy. Má chránit a oddělovat a vyznačovat, že za ní je útočiště pro každého, kdo přijde.

Škola je na první pohled velmi podobná jiné kruhové, tedy spíše oválné, o níž jsme psali v této rubrice v prosinci 2021. Až by se mohlo zdát, že od sebe architekti opisovali. Indická dívčí škola od americké architekty Diany Kelloggové je však při bližším zkoumání výrazně jiná a obě školy navíc vznikaly nezávisle na sobě ve stejném období. Úspěch té indické v soutěžích (pozornost získala v roce 2021, stojí od roku 2020) pravděpodobně přiměl architekty k prezentaci i té íránské (stojí také od roku 2020).

Kruh uprostřed hranatého světa. Široko daleko kolem školy v íránském...

Autor:
Témata: Írán, architekt

Mohlo by vás zajímat