Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastánci skotské samostatnosti mají vlastní noviny: The National

Média

  18:00
LONDÝN - Ve Skotsku začal tento týden vycházet první deník, který otevřeně prosazuje právo Skotů na samostatnost. Nový list s názvem The National odráží sílící vlastenecké postoje v regionu poté, co tamní obyvatelé v referendu před zhruba dvěma měsíci odmítli poměrem 55 ku 45 procentům nezávislost na Británii.

Přívrženci odtržení na demonstraci. foto: Reuters

„The National je vzrušující příležitostí vyjít vstříc politicky silně angažované části skotského obyvatelstva,“ řekl podle agentury Reuters Tim Blott, ředitel skupiny Herald and Times, která nový deník separatistů tiskne.

ČTĚTE TAKÉ

Po zářijovém referendu se mezi Skoty zvýšila podpora vládní separatistické Skotské národní strany (SNP), která referendum uspořádala. Dosavadního předsedu strany i vlády Alexe Salmonda nahradila v posledních týdnech na obou postech oblíbená čtyřiačtyřicetiletá politička Nicola Sturgeonová.

První skotská premiérka v historii

Sturgeonová byla několikrát zvolena „skotskou politickou osobností roku“ a je kvůli svému vzhledu často přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové. Do SNP vstoupila v 16 letech, skotskou vládu vede jako vůbec první žena v historii.

PSALI JSNE

Pod vedením Sturgeonové má SNP podle průzkumů šanci stát se po parlamentních volbách v Británii třetí nejsilnější stranou v zemi z zhlediska počtu poslaneckých křesel. Volby se budou konat příští rok na jaře.

Vládnoucí Konzervativní strana a opoziční levicově orientovaná Labouristická strana čelí napříč Británií rostoucí oblibě Skotské národní strany a euroskeptické Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP). To by mohlo zásadně změnit systém dvou hlavních stran platný od roku 1945.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat