Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastánci skotské samostatnosti mají vlastní noviny: The National

Ekonomika

  18:00
LONDÝN - Ve Skotsku začal tento týden vycházet první deník, který otevřeně prosazuje právo Skotů na samostatnost. Nový list s názvem The National odráží sílící vlastenecké postoje v regionu poté, co tamní obyvatelé v referendu před zhruba dvěma měsíci odmítli poměrem 55 ku 45 procentům nezávislost na Británii.

Přívrženci odtržení na demonstraci. foto: Reuters

„The National je vzrušující příležitostí vyjít vstříc politicky silně angažované části skotského obyvatelstva,“ řekl podle agentury Reuters Tim Blott, ředitel skupiny Herald and Times, která nový deník separatistů tiskne.

ČTĚTE TAKÉ

Po zářijovém referendu se mezi Skoty zvýšila podpora vládní separatistické Skotské národní strany (SNP), která referendum uspořádala. Dosavadního předsedu strany i vlády Alexe Salmonda nahradila v posledních týdnech na obou postech oblíbená čtyřiačtyřicetiletá politička Nicola Sturgeonová.

První skotská premiérka v historii

Sturgeonová byla několikrát zvolena „skotskou politickou osobností roku“ a je kvůli svému vzhledu často přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové. Do SNP vstoupila v 16 letech, skotskou vládu vede jako vůbec první žena v historii.

PSALI JSNE

Pod vedením Sturgeonové má SNP podle průzkumů šanci stát se po parlamentních volbách v Británii třetí nejsilnější stranou v zemi z zhlediska počtu poslaneckých křesel. Volby se budou konat příští rok na jaře.

Vládnoucí Konzervativní strana a opoziční levicově orientovaná Labouristická strana čelí napříč Británií rostoucí oblibě Skotské národní strany a euroskeptické Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP). To by mohlo zásadně změnit systém dvou hlavních stran platný od roku 1945.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat