Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupině PPF loni stoupl čistý zisk o 65 milionů

Ekonomika

  16:30
PRAHA - Investiční a finanční skupině PPF loni stoupl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 336 milionů eur (zhruba 8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív.

Logo PPF foto: Reprofoto

Novináře o tom informoval akcionář skupiny Jiří Šmejc. Nárůst zisku byl podle něj ovlivněn především zvýšenou ziskovostí skupiny Home Credit a pokračující restrukturalizací ruského maloobchodního řetězce Eldorado.

Celkový objem aktiv vzrostl loni o 15 procent na 12,38 miliardy eur (asi 302 miliard Kč). Objem vlastního kapitálu PPF se zvýšil o 13 procent na 4,45 miliardy eur (109 miliard Kč). Důvodem jeho nárůstu byl podle Šmejce z větší části růst zisku, z menší části pak posilování národních měn, především rublu, vůči euru.

Kdo vlastní PPF?

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Petr Kellner. Šmejc vlastní pět procent, Ladislav Bartoníček půl procenta a Jean-Pascal Duvieusart čtvrt procenta.

Aktiva skupiny zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Skupina vyvíjí své aktivity v zemích střední a východní Evropy, v Rusku a zemích Společenství nezávislých států a také v Asii. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu.

Čistý zisk z pokračujících operací skupiny PPF za rok 2010 stoupl na nejvyšší hodnotu za poslední roky. Meziroční nárůst v tomto srovnání činil 22 procent na 337 milionů eur (8,25 miliardy Kč).

"Během roku 2010 jsme neuskutečnili žádný významný prodej, ale dokončili jsme řadu dílčích kroků k vlastnické optimalizaci jednotlivých aktiv, dokončili jsme obrat Eldorada k transparentní a ziskové společnosti.

Dokladem tohoto úsilí je fakt, že i v roce, kdy skupina PPF neuskutečnila žádný exit, jí roste zisk a že je vytvářen výnosy z pokračujících operací," uvedl Šmejc.

Rekordní byla ziskovost Home Creditu v Evropě, jeho zisk poroste i v letošním roce. "Home Credit bude příští rok ziskový všude, i v Číně," podotkl Šmejc. Home Credit by letos měl začít nabízet první úvěry v indickém Dillí a jeho nejbližším okolí.

Řecko je příležitost
PPF se snaží kvůli omezení rizika rozšířit své aktivity i do dalších teritorií. Jak Šmejc připomněl, skupina získala téměř šestiprocentní podíl v jedné z největších řeckých bank Piraeus Bank. "Proč, když všichni z Řecka utíkají? Právě proto, je to příležitost," řekl.

PPF se bude také snažit v Řecku podílet se na možné privatizaci státních podniků. Řecko, které se nyní zmítá ve finančních problémech, by se mohlo stát i základnou PPF pro operace na Balkánu. Šmejc se v této souvislosti zmínil o zatím nespecifikovaných možnostech investic v Turecku.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...