Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko šetří, zruší dva státní svátky

Ekonomika

  14:34
PRAHA - Slovenská vláda socialistického premiéra Roberta Fica se již rozhodla zrušit dva zářijové svátky - státní svátek Den ústavy připadající na prvního září a církevní svátek Panny Marie Sedmibolestné 15. září.
Bratislava (ilustrační foto)

Bratislava (ilustrační foto) foto: ČTK

Na svém webu to dnes napsal portál Pravda.sk. Premiér Robert Fico v reakci uvedl, že rozhodnutí zatím nepadlo. Předběžně se ale podle něj počítá s tím, že zmíněný církevní svátek by se mohl slavit v neděli bez ohledu na to, na který den v týdnu připadne.

O úpravě svátků uvažoval i kabinet expremiérky Ivety Radičové, který vyčíslil, že rozpočet za každý den státního svátku přichází až o 260 milionů eur (6,6 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

"Vícero odborných analýz ukázalo, že zrušení dvou dní pracovního klidu by mělo velký význam z hlediska konsolidace veřejných financí," uvedl Erik Tomáš z tiskového oddělení vlády. Ekonomičtí analytici naznačují, že zrušení dvou svátků a jejich přeměna na běžné pracovní dny by mohlo znamenat vzestup hospodářského růstu až o 0,8 procenta. Z vyjádření Fica vyplývá, že dopad na ekonomiku by byl zhruba poloviční.

Katolická církev dosud odmítala dát souhlas potřebný ke zrušení některého z církevních svátků, což vysvětlovala tím, že by se musela otevřít smlouva s Vatikánem. Premiér Fico po dnešním zasedání Rady solidarity a rozvoje uvedl, že zrušit svátek by bylo možné i bez změny mezinárodní smlouvy, která jmenuje církevní svátky, kdy je den pracovního klidu.

"V zákoně bychom konstatovali, že když 15. září připadne na pracovní den, tak by se slavil v neděli. To by fakticky znamenalo, že by tento svátek byl zrušen," řekl premiér po dnešním jednání s představiteli zaměstnavatelů, odborů, církví a dalších institucí o opatřeních na ozdravení státních financí. Dodal, že o této změně se bude ještě jednat.

S návrhem na omezení počtu svátků přišli zaměstnavatelé

Odbory na oplátku požadují kompenzace, jako je například omezení práce přes čas. Zaměstnavatelé v tomto případě upozorňují, že by systém úlev mohl ohrozit ekonomické výhody zrušení svátků.

Podle Fica kromě církevního svátku Panny Marie Sedmibolestné připadá v úvahu i přesouvání volna v souvislosti s některými dalšími svátky a dny pracovního klidu. V praxi by to vypadalo tak, že do práce by zaměstnanci nešli v pátek, bez ohledu na to, na který pracovní den by v daném týdnu volno připadlo. "Jako racionální se jeví návrh, že když státní svátek padne na pracovní den od pondělí do čtvrtka, možná by bylo správné nechat volný den na pátek, aby se vytvořil prodloužený víkend," poznamenal Fico. Tato změna, která by se ale nedotkla například Vánoc, by podle něj umožnila podnikům lépe zorganizovat práci.

Na Slovensku je v současnosti pět státních svátků, dalších deset dnů je vyhlášených za den pracovního klidu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat