Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smartphony mě nelákají, budoucnost je cloud, říká legendární Michael Dell

Ekonomika

  19:15
PRAHA - Svou stagnující firmu stáhl z burzy, aby se nemusel zodpovídat akcionářům. A krátce poté nasměroval Michael Dell společnost, jež nese jeho jméno, novým směrem. Koupil specialistu na datacentra EMC a v tomto spojení se rozhodl stavět infrastrukturu pro moderní svět chytrých řešení.
Dell (ilustrační foto)

Dell (ilustrační foto) foto: Reuters

„Když máte smartphone, přímo v něm moc informací nemáte, většina toho je uložená v datových centrech, v cloudech,“ vysvětluje Michael Dell v exkluzivním rozhovoru pro LN, proč jeho firma nechce vyrábět chytré telefony a v čem on sám vidí hlavní příležitost k vydělávání peněz.

Dell se praštil přes kapsu. Koupil datové úložiště za 1,6 bilionu korun

Datacentra a řešení pro digitální infrastrukturu 21. století jsou tím, co má společnost Dell pohánět kupředu. „Když něco stahujete, někam se připojujete, jde to z datacentra. Když něco nahráváte, jde to zase do datacentra. Takže když se na světě prodá další a další chytrý telefon – prodá se i další server,“ přibližuje Dell detailněji tok svých myšlenek.

Ujišťuje přitom, že zatímco do světa chytrých telefonů jeho firma vstupovat nechce, naopak ze světa počítačů, ze kterého mnozí jeho konkurenti vycouvali, Dell odcházet nehodlá. Strategie firmy na stagnujícím trhu je jednoduchá. Nejde jí o maximální prodeje, soustředí se na ziskovost. A tak je na PC trhu Dell z pohledu tržeb jedničkou, i když prodává méně než někteří soupeři.

Úsvit nové digitální éry

Tím hlavním jsou však pro Dell firemní řešení. „Jsme číslo jedna v serverech, úložných zařízeních, virtualizaci, bezpečnosti a dalších oblastech,“ vysvětluje Michael Dell v čem jeho firma vyniká a co spotřebitelé na první pohled vlastně ani neznají. „Chceme být důvěryhodný dodavatel infrastruktury pro další průmyslovou revoluci,“ dodává Dell.

Tou revolucí myslí současný přerod světa v digitální prostředí. Téměř vše může být nějak propojeno s internetem, což znamená nové možnosti ve využívání tradičních řešení. Michael Dell to nazývá svítáním nové digitální éry. Ta s sebou ale přináší i možné potíže. Firmy po celém světě se budou muset novému trendu přizpůsobit, jenže mnohé vlastně neví jak.

„Jednotlivé složky byznysu neví, jak jejich oblast bude vypadat za tři roky a více. Budoucnost se ale nezajímá o to, jestli nejste připraveni,“ komentuje situaci Michael Dell. I jeho firma se musela přizpůsobit, a i proto zvolil stažení z burzy. Považuje to za základní stavební kámen budoucího úspěchu.

„Už žádné upřednostňování krátkodobých cílů některých akcionářů oproti investicím do budoucna,“ vysvětluje Dell, proč pro něj bylo výhodné se akcionářů zbavit. Firma se tak prý může chovat dynamicky jako startup.

Teď je ale krom dalšího rozvoje firmy jeho hlavní starostí i splácení dluhů. Dell tvrdí, že i když stažení stálo spoustu peněz, je poměr cash flow k dluhu zcela v pořádku. A dluhy ji nesvazují v investicích. Ročně například Dell do výzkumu a vývoje vyšle 4,5 miliardy dolarů a firma investuje i do různých menších společností a startupů, které mohou v budoucnu vyrůst. I tak ale Dell některé části firmy odprodal, aby se jí finančně dýchalo lépe.

Rozhovor s Michaelem Dellem čtěte v magazínu Index v pondělních Lidových novinách!

Nový Index LN vychází 7. listopadu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!