Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Velký úspěch českých inovátorů. Financial Times si všimly Liftaga či Kiwi

Ekonomika

  12:15
PRAHA - Americký deník Financial Times zveřejnil vítěze žebříčku Nová Evropa 100. Vybraná stovka inovativních osobností ze střední a východní Evropy byla oceněna nejen za změnu podnikatelského prostředí, ale i­ politiky a celé společnosti svým přístupem k aktuálním společenským problémům.

Martin Hausenblas stojí za taxi aplikací Liftago. foto: MAFRA

Kromě Financial Times se na výběru inovátorů podílel Visegrádský fond, společnost Google a polská nadace Res Publica. Ve čtyřech kategoriích – věda, média a kultura, byznys či společnost a politika se umístilo sedmnáct osobností i značek z Česka.

Miliardář šel v Silicon Valley proti všem. Trumpův věrný může na výhře vydělat

Skupina oceněných inovativních podnikatelů čítá 54 osobností z východní a střední Evropy, jež se podílejí na ekonomickém růstu a­lákají zahraniční investory. Mezi zvolenými osobnostmi se tak objevilo třeba jméno Marka Antoše, právníka, internetového podnikatele a zakladatele společnosti Internet Info či Lupa.cz.

Anketa zmiňuje i Václava Muchnu ze společnosti Y Soft, Martina Hausenblase z Liftago či Olivera Dlouhého ze společnosti Kiwi (dříve Skypicker).

INTERAKTIVNÍ ANGLIČTINA

  • Dále byli oceněni Jakub Jan Fiala s Ondřejem Kočanem.
  • Vysokoškolští studenti vytvořili interaktivní učebnici angličtiny obsahující QR kódy.
  • Kódy žáky automaticky přesměrují na online zdroje jako CNN nebo BBC.

V žebříčku najdeme také jméno Jany Adamcové, zakladatelky Institutu pro digitální ekonomiku a­bývalé poradkyně místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace. Seznam inovátorů uvádí i Michala Tošovského, koordinátora Fondu Otakara Motejla, jenž prosazuje protikorupční opatření a brání svobodný přístup k informacím.

V oblasti vědy se anketa zaměřila na společnosti s moderními technologickými postupy, které též zaměstnávají absolventy a inženýry z regionálních univerzit. Kategorie médií a kultury zmiňuje sedm webových stránek a investigativních žurnalistických portálů, jež se svou prací vyhraňují proti mainstreamovým kanálům.

Porota se také zaměřila na online vzdělávací kurzy, ale i osobnosti věnující se svou prací evropské migrační krizi vytvořením online vzdělávacích kurzů pro uprchlíky nebo skupinu etických hackerů pracujících na ochranném systému před hrozbami na internetu.

Ocenění se však dočkal třeba i­ samořídicí software pro automobily z Maďarska, rumunské levitující kolonožky (hoverboardy), ale také­startupy měnící způsob, jakým spotřebitelé nakládají se svými financemi. Za ně lze jmenovat Alexeye Nasonova – zakladatele společnosti Worldcore, internetového poskytovatele mezinárodních plateb.

Autor: