Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Sobotka dorazil do Číny. Bude jednat o nové letecké lince Praha-Šanghaj

Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | foto: ČTK

ŠANGHAJ Premiér Bohuslav Sobotka v neděli zahájil téměř týdenní oficiální návštěvu Číny v Šanghaji, kde jednal s místními vysokými představiteli a zástupci hospodářské komory. V pondělí má pak v plánu setkání i se zástupci letecké společnosti China Eastern, která má zájem o zřízení leteckého spojení mezi Prahou a Šanghají.

„Mohlo by to znamenat výrazný impuls nejen pro turistiku, ale také pro hospodářskou spolupráci,“ dodal premiér. V Šanghaji Sobotka v podvečer zahájil i podnikatelský seminář Česko-čínské podnikatelské fórum - Šanghaj 2015.

Jak předseda české vlády uvedl, v čínském Su-čou se v úterý zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínskými představiteli.

O dva dny dříve přijel proto, aby „mohl věnovat dostatek času největšímu ekonomickému a finančnímu centru, kterým nepochybně v Číně Šanghaj je.“ Sobotkovým cílem je také co nejvíce propagovat možnosti investování v České republice.

S premiérem přijela do Číny početná podnikatelská delegace. Jsou v ní například výrobci radarů, developeři či dodavatelé investičních celků v oborech chemie, zpracování ropy nebo strojírenství. Dorazili také zástupci firem z oblasti lázeňství, pivovarnictví nebo zdravotnictví.

Česko zviditelnily investice firmy CEFC

„Zdá se, že je tady v Šanghaji poměrně široká skupina podnikatelů, kteří již mají znalosti o České republice. Hodně tomu pomohly investice jedné z největších šanghajských privátních firem CEFC, která již v České republice začala reálně investovat,“ uvedl Sobotka.

On chce prý navázat jak na nedávnou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně, tak i právě na tyto pozitivní zkušenosti, které už firmy v souvislosti s Českou republikou mají.

CEFC, která je šestou největší privátní firmou v Číně, oznámila již v září masivní investice do České republiky. Získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se pak dohodla, že v ní spolu s partnery převezme téměř 80 procent.

Český premiér dorazil do Číny na pozvání svého čínského protějšku Li Kche-čchianga. S ním bude jednat v pátek, tedy v poslední den návštěvy, a hlavními tématy jejich setkání má být potvrzení zájmů obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání priorit v oblasti česko-čínské spolupráce.

Mezi ně patří etablování České republiky vůči Číně jako finančního centra a leteckého uzlu v rámci států střední, východní a jihovýchodní Evropy.

„Je to silný konkurenční zápas, který v tuto chvíli vedeme. Pravděpodobně nejsem jediný premiér ze střední a východní Evropy, který se snaží získat investice do své vlastní země,“ prohlásil Sobotka na závěr prvního dne stráveného v Číně.

„Na straně České republiky je ale velmi dobrá infrastruktura, náš domácí finanční sektor je stabilní, výhodou je poloha v centru Evropy a jednou z největších deviz je Praha jako taková - město, které má velmi dobrou pověst,“ dodal premiér.

Kromě setkání se zástupci letecké společnosti China Eastern čeká premiéra v pondělí i návštěva šanghajského závodu společnosti Škoda Auto a rovněž jednání s nejvýznamnějšími čínskými finančními institucemi.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!