Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka navrhl Babišovi náměstka na finance. Je to právník Pros

Blízký východ

  13:48aktualizováno  16:41
PRAHA - Spor o sociálnědemokratického náměstka na ministerstvu financí už má zřejmě rozuzlení. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vybral vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO) nového kandidáta. Podle informací serveru Lidovky.cz je jím dvaačtyřicetiletý právník Martin Pros.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka na schůzi poslanecké sněmovny foto: ČTK

„Dostal jsem to jméno včera. Ještě jsem tu nabídku neviděl,“ napsal serveru Lidovky.cz ministr financí Babiš. Skrze svého mluvčího pak odpoledne dodal: „Rád se s panem Prosem v nejbližších dnech potkám.“

Premiér Sobotka na adresu nominanta ČSSD prohlásil: „Je to kvalifikovaný člověk, jazykově vybavený, se zahraničními zkušenostmi. Věřím, že novou pozici zvládne velmi dobře.“

Martin Pros.

Premiér dodal, že další přetahovanou o post sociálnědemokratického náměstka na financích už neočekává. Pros je právník se zaměřením na finanční trh. Nabízí se proto otázka, kdo ze stávajících náměstků resortu by mohl vystřídat.

Nejistá je podle serveru Lidovky.cz pozice klíčového náměstka pro veřejné rozpočty Jana Gregora a dalšího náměstka Radka Urbana. Naopak náměstkyně pro mezinárodní vztahy a finanční politiku Eva Anderová, který přišla na ministerstvo za Jana Fischera, si rozumí i s jeho nástupcem.

„Mám zkušenosti nejen ze státního, ale také z privátního sektoru, takže tomu, jak pan ministr uvažuje, celkem rozumím. Co se mě týče, zatím se mi spolupracuje velmi dobře,“ uvedla.

Spor o náměstky

ČSSD navrhovala Babišovi již dříve na ministerstvo financí středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD). Babiš ho ale odmítl a pozici obsadil Simonu Hornochovou.

Po sporech se nakonec šéfové ČSSD a ANO dohodli na obsazení politické funkce náměstka na ministerstvu financí.

Zkušený právník Pros má za sebou kariéru v Komerční bance. Od roku 2010 působí ve vedoucích pozicích právního oddělení korporátního a investičního bankovnictví v pařížském sídle Société Générale.

Martin Pros, Société Générale

Pros zatím nechtěl svoji cestu na ministerstvo financí příliš komentovat. Když se s ním Lidovky.cz spojily, představil se slovy: „Martin Pros, Société Générale“. Pro další podrobnosti o své nominaci odkázal na tiskové oddělení ČSSD. Potvrdil nicméně, že je dlouholetým členem strany.

„Jsem členem sociální demokracie, určitě. S nějakými přestávkami od roku 1989. Ale v současné době je moje členství víceméně formální, protože se věnuje své odborné kariéře a čtyři roky už působím v Société Générale v Paříži, kde mám na starosti střední a východní Evropu, Blízký Východ a Afriku,“ řekl Pros.

ČSSD navrhovala Babišovi již dříve na ministerstvo financí středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD). Babiš ho ale odmítl a pozici obsadil Simonu Hornochovou. Po sporech se nakonec šéfové ČSSD a ANO dohodli na obsazení politické funkce náměstka na ministerstvu financí.

Autoři: ,