Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soukromé tweety mohly být řadu let veřejné. Bezpečnostní chybu v aplikaci Twitteru vyšetřuje EU

Média

  13:02
DUBLIN - Soukromé tweety uživatelů aplikace Twitter na Androidu mohly být volně dostupné několik let. Na svém blogu na to upozornila samotná sociální síť Twitter. Americká internetová firma kvůli tomu čelí novému vyšetřování v Evropské unii. Za tuto bezpečnostní chybu může zaplatit pokutu až ve výši přesahující 64 miliard korun.

Twitter (ilustrační foto) foto: Reuters

Jedná se o bezpečnostní chybu, jež postihla uživatele Twitteru v systému Android, kteří chtěli chránit své tweety. Společnost ve čtvrtek na svém blogu uvedla, že nastavení soukromí pro některé uživatele Twitteru mohlo být zablokováno. Společnost už byla v EU vyšetřována kvůli praxi při ochraně soukromí. Problém nyní vyhodnocuje irská komise pro ochranu dat (DPC).

Společnost Twitter uvedla, že postiženi mohli být někteří uživatelé její sociální sítě v operačním systému Android, kteří provedli změny v nastavení účtu, jako je třeba změna e-mailové adresy, a to v období od 3. listopadu 2014 do 14. ledna 2019. Kolik uživatelů bylo postiženo, firma nesdělila.

Twitter zvýšil čtvrtletní příjmy i zisk, počet uživatelů ale klesl

Zároveň Twitter v prohlášení upozornil uživatele, aby si zkontrolovali nastavení ochrany soukromí a ujistili se, že vše odpovídá jejim představám. Chybu americká společnost opravila 14. ledna, o dalších zjištěních bude údajně informovat.

Podle pravidel GDPR (nařízení o ochraně osobních údajů) může být firma pokutována do výše čtyř procent ročních příjmů. Ty v roce 2017 v případě Twitteru činily 2,87 miliardy dolarů (64,3 miliardy korun), uvedla agentura Bloomberg.

Autoři: ,