Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soutěž o první dálniční PPP projekt možná začne už ve druhé půlce roku

Ekonomika

  12:31
PRAHA - O zakázku na první dálniční stavbu financovanou s použitím soukromých peněz (PPP projekt) se může začít soutěžit ve druhé polovině letošního roku. Na dálnici D3 spojující hlavní město s Rakouskem se má tímto způsobem budovat úsek mezi Bošilcem a Borkem poblíž Českých Budějovic. Informoval o tom Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav foto: www.rsd.cz

Základní parametry projektu v úterý vládě představí ministerstvo dopravy.

Kabinet bude nejdříve ministerstvu schvalovat zahájení příprav pro zadávací řízení. Pokud bude souhlasit i s výslednou podobou projektu, mohlo by se začít stavět na jaře roku 2014.

'První vlaštovka v české dopravní infrastruktuře'

"PPP projekt D3 je první vlaštovkou v tuzemské dopravní infrastruktuře. Pokud se tento model osvědčí, můžeme ho aplikovat i na další vhodné projekty," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Investiční náklady na 18,8 kilometru dlouhý úsek dálnice ministerstvo odhaduje na pět miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Po dobu výstavby, která potrvá do roku 2016, nebude financovaný ze státního rozpočtu. Náklady ponese koncesionář vzešlý z výběrového řízení, kterému bude poté stát výstavbu splácet.

Stát bude zhotoviteli platit 30 let

Stát bude podle projektu zhotoviteli za úsek dálnice platit 30 let. Splátky ale budou záviset na kvalitě provozování daného úseku. Kolik stát ročně za provoz silnice zaplatí, to bude zásadním hodnotícím kritériem při výběru vítěze řízení, dodal Dobeš. Podobný způsob financování staveb je v západní Evropě běžný, úředníci ministerstva dopravy se při přípravě tohoto projektu inspirovali například ve Francii, dodal.

Použití privátních peněz na dostavbu páteřního dálničního spojení je podle ministerstva dopravy vhodné hned z několika důvodů. Především umožňuje postavit potřebné komunikace i v době, kdy na to kvůli ekonomické situaci nejsou prostředky ve státním rozpočtu.

Příležitost pro stavební společnosti, které se potýkají s krizí

Zároveň je to příležitost pro stavební společnosti, které se za nynějšího stavebního útlumu potýkají s poklesem zakázek, což se odráží i na zaměstnanosti v odvětví. Pozitivní dopad mají projekty PPP i na výběr firemních daní, což přinese peníze do státního rozpočtu, dodalo ministerstvo dopravy.

Celá dálnice D3 má měřit 170 kilometrů. Zatím je v provozu asi dvacetikilometrový úsek u Tábora a staví se 25kilometrová část mezi Táborem a Veselím na Lužnicí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat