Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Spojení vína s nacistickou ideologií? U nás se název Zweigelt měnit nebude

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto)

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Tvůrce známé vinařské odrůdy Zweigeltrebe (nebo také Zweigelt) – Rakušan Friedrich Zweigelt – sympatizoval s nacisty, a je proto nutné její název změnit. Třeba na Modré pondělí (Blauer Montag). Tento týden s tím přišli aktivisté z vídeňského kulturního centra IODE.
  5:10

V Rakousku z jejich plánů na přejmenování hojně rozšířené odrůdy velké nadšení nepanuje. A ani u nás se k tomu vinaři nechystají.

„Zaznamenali jsme tyhle debaty, ale Zweigeltrebe je u nás i v Evropské unii zapsaná vodrůdové knize a nemyslím, že by byl důvod to měnit,“ říká prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Konec číšníků a servírek? V pražské restauraci obsluhuje zákazníky robotická ruka

Novou odrůdu červeného vína vyšlechtil zkušený enolog Fritz Zweigelt v roce 1922 spojením Svatovavřineckého a Frankovky.

On sám víno tehdy nazval Rotburger. Jméno Zweigeltrebe nebo prostě Zweigelt dostalo až v roce 1975, tedy 11 let po smrti svého tvůrce.

Podle aktivistů to byl ale zapálený vyznavač nacistické ideologie, a i když jeho skutky nejsou do detailu zmapovány, není prý vhodné, aby odrůda nesla jeho jméno. Domácí vinařský průmysl podle nich mlčí o nacistické minulosti jako žádné jiné odvětví ekonomiky.

Sporná osobnost

Skutečností je, že Zweigelt byl od dubna 1933 členem tehdy ještě zakázané strany NSDAP a se sympatiemi k nacismu se netajil. Po anšlusu Hitlerem v roce 1938 nahradil tehdejšího ředitele vinařské školy v Klosterneuburgu aspekuluje se, že nezabránil vydání (ikdyž měl tu možnost) jednoho ze žáků, odbojáře Josefa Bauera, gestapu. Po válce sice skončil Zweigelt ve vězení, ale po půlroce byl propuštěn. William Klinger, generální ředitel podniku Rakouský vinařský marketing varuje před manipulací s fakty a unáhlenými závěry, jelikož o nacistické minulosti slavného rakouského vinaře stále chybí dostatek informací.

Zřejmě i to je důvod, proč Rakušané, alespoň podle mínění čtenářů on-line deníku Heute, velké nadšení pro změnu názvu nemají. Vinternetové anketě na stránkách listu dali diskutující jednoznačně najevo, co si o přejmenování myslí. Z 1200 hlasujících chce 94 procent ponechat původní název, čtyři procenta by podpořila změnu názvu na Blauer Montag a dvěma procentům je to jedno. „Jezdíte po všech dálnicích nebo jen po těch, které nepostavili nacisté?“ ptá se jeden z diskutujících pod článkem.

Nápad aktivistů se už ale setkal s příznivou, byť nepočetnou, odezvou u některých prodejců. Název Blauer Montag místo Zweigelt se chystá použít například vídeňská Café Vindobona. Je ovšem otázka, zdali se nejedná hlavně o snahu se zviditelnit a případně zda má takováto snaha vůbec šanci na úspěch.

Český košer Zweigelt

Čeští vinaři nad touto debatou spíš kroutí hlavou. Za nesmyslný považují nápad měnit název odrůdy i ti, kteří značku Zweigeltrebe spojují s košer výrobou, tedy striktně podle židovských pravidel a pod dohledem rabína. Což je případ Českého vinařství Chrámce na Mostecku. „Nemám ponětí, že by se téma nacistické minulosti Friedricha Zweigelta u rakouských sousedů takhle řešilo. Ať si Rakušané dělají, co chtějí, přejmenovávat odrůdu ale není vůbec chytrý nápad,“ říká spolumajiteka podniku Kateřina Kreisinger.

Nicméně spojení nebo náznaky spojení vína s nacistickou ideologií lze vysledovat v jiných případech. Například rakouské vinařství ze spolkové země Burgenland Leo Hillinger prezentuje svůj zweigelt v černé lahvi s vinětou nesoucí nápis Hill Liter připomínající nacistický pozdrav „Heil Hitler“, ovšem vedle černé varianty prodává i vína s vinětami jiných barev.

Složitější na vysvětlování to mělo italské vinařství Vini Lunardelli. V roce 1995 začalo prodávat víno s etiketami nesoucích podobenky historických „osobností” jako Adolf Hitler, Benito Mussolini či Stalin nebo Che Guevara. Etikety s nacistickým vůdcem navíc „zdobily“ historické nacistické slogany. Vroce 2007 sice policie zabavila na 20 tisíc lahví s etiketou „Der Führer“, ale na základě rozhodnutí soudu je musela posléze výrobci vrátit.

Autor: