130 let

Diskuze

Spořiví Němci můžou ohrozit Evropu více než utráciví Řekové

OECD, která pracuje jako renomovaný poradce třiceti nejvyspělejších zemí světa, v úterý v Praze zveřejní hodnocení české ekonomiky a výhled pro příští roky. Generální sekretář Angel Gurría v exkluzivním rozhovoru pro LN oceňuje, že se ze státních dluhů stalo hlavní téma voleb. Včasný zásah nám může pomoci vyhnout se řeckému pádu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PF

P. Fiala

15. 4. 2010 14:43
Pár vět k nadpisu článku

Po pádu železné opony západní velmoci svými investicemi v podobě moderních technologíí a know-how "probudili"  bývalé satelity SSSR, pak Rusko, Indii a Čínu k vyšší produktivitě práce.

Stále mi v médiích chybí diskuse ke změnám věcné  produktivity práce v zemědělství a průmyslu. Tato produktivita spolu s novými technologiemi (s uváděním vědeckých objevů do praxe) je zdrojem růstu blahobytu států, snad i jejich obyvatel..

Připomeňme si, který typ vlád spoří či vydává finanční zdroje přiměřeně a který typ vlád nespoří a vydává finance nepřiměřeně.

0 0
možnosti
BJ

B. Jelínek

5. 4. 2010 9:26
Neřekl bych,

že blb je autor nebo p.generální sekretář. Ale zástupce OECD se nám snaží říci, že zase oni "vědí" jak má ekonomika vypadat a fungovat. Když někdo spoří je špatně, teď je lepší "utrácet"; "nevyrovnaná" obchodní bilance; je třeba "povzbudit" poptávku....takže jako vždy na závěr z toho vyplyne klasické - je třeba více řídit a regulovat vzhůru k ještě většímu "prů...." 

0 0
možnosti

P. Šimurda

5. 4. 2010 10:13
Re: Neřekl bych,

Tento názor zastává ale již delší dobu i šéf mezinárodního měnového fondu Oliver Kahn-....nějak. je to odlišný názor v např. Klause ...

0 0
možnosti
JF

J. Frgalova

5. 4. 2010 9:15
EU dotace do potravinářství je začarovaný kruh

u dotací v EU je to začarovaný kruh.Pokusím se vysvětlit.

 Zemědělec-zpracovatel-maloobchod-konečný zákazník.  Zhruba takto to funguje. Začnu od konce, abych vysvětlila podstatu problému.

Maloobchod ( obchodní řetězec) přinutí jít zpracovatele (např.mlékárnu) na co nejnižší ceny, nakoupí zboží  za 5 kč/ks (např.jogurt ), ale různými fakturami za regálovné, poplatky za zalistování zboží, povinné inzerování v zbožovém katalogu ap.. si tu nákupní cenu od zpracovatele ještě sníží např.na 3Kč/ks. Pak jogurt prodá zákazníkovi např.za 4,50/ks. 

Zpracovatel ( mlékárna) si vyžádá dotace od státu, protože jinak by to mohl zavřít a lidi propustit, a stát, vědom si toho, že jde o zaměstnanost, jim ty dotace dá. Zpracovatel se ale také snaží a nutí zemědělce k nízkým výkupním cenám, ti zhusta požádají také o dotace od státu, resp. o garanci výkupních cen a množství. A teď základní věc :

 dotace, jak všichni víme, jdou z našich daní, takže systém "slevu nechci zadarmo"  je zde více než dodržen. Každému, kdo chce vidět a vědět,  je jasné, že nízké ceny v obchodních řetězcích si platíme z našich daní ( ti co pracují a odvádí daně jsou zde opět solidární s těmi co daně neplatí), proto se domnívám, že by se dotace měly zrušit . Nezdá se vám, že té solidarity v Evropě je nějak moc?

0 0
možnosti

P. Šimurda

5. 4. 2010 10:05
Re: EU dotace do potravinářství je začarovaný kruh

Paní Frgalová, tuto vaši argumentaci já, jako občan České republiky podporuji a to jednoznačně (žádné dotace). Z důvodů poměrů a významu zemědělství v Česku (viz můj nižžš příspěvek p.Jurkové). problém je, že v EU jsou s námi jiné země, kde už tento poměr vypadá zcela jinak (Polsko) a výrazně soupá u některých komodit (Francie ..víno). Takže potom tapolitika kvót, dotací atd doztává dost jiný rámec, charakter i váhu.

0 0
možnosti
MP

M. Prokop

5. 4. 2010 0:38
Pan autor je zřejmě blb,

domnívající se, že země s úplně jinou tradicí, jinými zvyklostmi, mohou být zničeho nic spojeny do jednoho celku, bez reálné možnosti vyrovnávat diference kurzem měny a s rigidními, zhusta nesmyslnými příkazy z Brusele. To je jen otázka času, než tohle "pumpování slávy do prasete" praskne.

0 0
možnosti

P. Šimurda

4. 4. 2010 21:13
Mi vadí jeden problém,

který jako by nikdo neviděl a neřešil. My naděláme za rok určitý státní deficit, vyjádřený v procentech. Belgie udělá taky deficit, vyjádřený v procentech a procentuálně i vyšší, ale tem defict má mnohem větší absolutní hodnotu, on je v miliardách eur. A nikdo nic.

Já když udělám jako česká socka díru ve státní kase 5 000 korun , tak jsem prostě česká socka.

Když udělá díru ve státní (evropské) kase Belgičan ve výši 3000 €, tak je to 75 krát větší díra, ale on je Belgičan ,který to ze sociálních důvodů potřebuje.

Tady je strašný nepoměr.

0 0
možnosti
MP

M. Prokop

5. 4. 2010 0:29
Re: Mi vadí jeden problém,

Starejte se raději abyste Vy nedlužil (a neplatil z dluhu úroky), než zda dluží někdo jiný.

Dluh má význam jen tehdy, když výnosy překročí částku za úroky. Což ovšem není případ dluhů, jimiž nás zatížila (nejenom, ale hlavně) socdem.

0 0
možnosti
HJ

H. Jurková

4. 4. 2010 18:15
Nemůžete prosperovat na úkor druhých...."

 "aby svým chováním neohrožovaly sousedy. Nemůžete prosperovat na úkor druhých...."

jenže naše otevřená ekonomika....něřekla bych, že na náš úkor zcela nepostupovaly země evropské unie...příklad: zemědělství- družstva ruší chov prasat, skotu....a v Kauflandu koupíte hovězí z Německa a jehněčí z Austrálie....dlouho se poukazuje na nesrovnatelnost podpory zemědělství za našimi hranicemi....tak nevím, zda tohle ti odborníci nechtějí vidět....Je to problém, který se stal a nám nezbývá, než se s tím vyrovnat a vzít si poučení- ti, co rozhodují.

Jenže takových ne zcela fér kroků máme i uvnitř země a společnosti :-))))  

0 0
možnosti

P. Šimurda

4. 4. 2010 18:26
Re: Nemůžete prosperovat na úkor druhých...."

No, v Česku má zemědělství jenom velmi nízký podíl (už tradičně ) na domácím produktu. Nehledě na význam podílu jednotlivých komodit (např. vepřového masa) který je skoro zanedbatelný a má de facto význam jen přímo pro ty, kteří jsou na tom zainteresovaní.

Přesto má české zemědělství výrazně aktivní obchodní bilanci, a to dlouhodobě. Já zcela  zásadně nesouhlasím s tím, co jste napsala, i když samozřejmě nejsem tím, koho se to přímo dotýká, tj. zemědělcem.

Čeští zemědělci musejí ale od počátku počítat s tím, že jim nebude nijak výrazně pomáháno, už vzhledem k jejich významu. Protože diverzifikovaný dovoz jednotlivých komodit je veskrze levnější, než pomoc zemědělství. A to i tehdy ,dyž to politici (ČSSD) zcela odmítají a nabízejí hory doly. Sami vyměnili pomoc zemědělství za větší pomoc dopravní infrastruktuře.

0 0
možnosti

P. Šimurda

4. 4. 2010 17:49
To mi připadá jako reálné

 a pro Česko celkem příznivé hodnocení

0 0
možnosti
MS

M. Starý

4. 4. 2010 15:41
No, a je to tady ...

LN Nicolas Sarkozy už dokázal minulý týden na summitu prosadit evropskou ekonomickou vládu. Jak by mohla vypadat? Suverénní země budou posílat do Bruselu na schválení státní rozpočty? Proč vás to tak znepokojuje? Euro bylo od první chvíle politickým projektem. Od začátku se počítalo s tím, že po měnové unii přijde i hlubší hospodářská a politická unie. Teď se asi věci pohnou dopředu. Posouváme se ke společné správě věcí, nikoliv ke společné vládě. To je podstatný rozdíl.

0 0
možnosti