Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stanice CNN si všimla popálené Natálky. Píše o extremismu v Česku

Slovensko

  15:23aktualizováno  18:51
PRAHA - Soud se žháři z Vítkova a osud malé Natálky zaujaly zpravodajskou stanici CNN, která si reportáž o události pověsila mezi hlavní zprávy dne na své internetové stránce.

Útok ve Vítkově se dostal na první místo na webu stanice CNN. foto: Reprofoto

Článek s titulkem Romská dívka si nese jizvy z útoku nenávisti

Ministr ocenil vyšetřovatele

Ministr vnitra Martin Pecina ocenil čtyři vyšetřovatele loňského žhářského útoku, Lubomíra Metnara, Luďka Nytru, Josefa Kubánka a Miroslava Knižátka.

popisuje osud malé Natálky i útržky výpovědí žhářů před soudem. S odkazem na kritickou zprávu EU zmiňuje nerovný přístup českých Romů ke vzdělání a práci.

Server cituje odborníka na extremistické skupiny z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše, podle nějž DS nebyla do útoku na romský dům zapojena přímo, ale nese odpovědnost za rozdmýchávání protiromských nálad.

Část reportáže se zmiňuje o Lucii Šlégrové, která byla na kandidátce DS v krajských volbách v roce 2008. Šlégrová popírá, že se DS inspirovala nacistickou ideologií a tvrdí, že prosazuje vlastní nacionalistické myšlenky. "Česká republika by měla být pro lidi, kteří se umějí chovat. Jestliže se cikáni nechtějí řídit pravidly, mohou odejít," cituje CNN Šlégrovou.

Situace v Maďarsku a na Slovensku
Materiál CNN se zmiňuje i o krajní pravici v Maďarsku a o postavení Romů na Slovensku. V bohaté obrazové příloze reportáže je i billboard nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Je na něm fotografie potetovaného muže tmavé pleti s textem Volte SNS, ať nemusíme živit ty, kdo nechtějí pracovat. K objasnění situace Romů na Slovensku si CNN vybrala vesnici Ostrovany, jejíž správa nechala postavit zeď mezi romskou čtvrtí a zbytkem vesnice. Na fotografiích z Ostrovan jsou honosné domy bílých občanů a nuzné romské chatrče.

Reportáž CNN končí analogií útoku na rodinu ve Vítkově a Hitlerovým vyhlazováním židů i Romů a citací premiéra Fischera, který přišel v holokaustu o příbuzné s výjimkou otce a babičky: "Společenská paměť 65 let po druhé světové válce slábne."

Originální článek najdete zde Roma girl bears scars of 'hate attack'.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...