Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Staronový šéf? Ředitelem Letiště Praha by se měl stát Jiří Pos, který ho už vedl v letech 2011 až 2014

Ekonomika

  18:03aktualizováno  18:55
Praha - Novým předsedou představenstva pražského letiště by se měl opět stát Jiří Pos, který letiště vedl v letech 2011 až 2014. Jako nástupce Václava Řehoře, kterému skončila smlouva, ho v tendru vybrala komise ministerstva financí Výběr komise bude ještě schvalovat výbor pro personální nominace při úřadu vlády. Pos je v současnosti jednatelem Letiště Karlovy Vary.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Řehoř ve vedení Letiště Praha skončí. Ministerstvo na jeho pozici vyhlásilo konkurz

Ministerstvo financí, které zastupuje ve vztahu k letišti akcionáře, tedy stát, vyhlásilo výběrové řízení na nového šéfa letiště na začátku června. Rozhodlo tak poté, co neprodloužilo mandát dosavadnímu šéfovi letiště Václavu Řehořovi. Ten byl v čele letiště od roku 2014, kdy nastoupil právě po Posovi. Řehoř v březnu žádal ministerstvo o prodloužení smlouvy, ovšem neúspěšně. Ministerstvo k tomu tehdy uvedlo, že v souvislosti s dynamickým vývojem v letecké dopravě a novými výzvami považuje za vhodné vyhlásit výběrové řízení.

Pos by členem vedení Letiště Praha od roku 2006, o pět let později se pak stal jeho předsedou. V čele letiště byl do roku 2014, kdy odešel do představenstva Českého aeroholdingu, tehdy mateřské společnosti letiště.

Komise v tendru vybrala ze šesti finálních uchazečů, Pos byl podle ní nejvhodnějším kandidátem. Komise podle ministerstva zájemce hodnotila vedle zákonných podmínek také podle informací které uchazeči o sobě uvedli při pohovorech, dále hodnotila způsobilost k výkonu funkce a prezentaci strategické koncepce.

„Po vyhodnocení všech těchto kritérií vyhodnotila komise jako nejvhodnějšího uchazeče Jiřího Pose, který je dlouholetým vrcholovým manažerem s příslušným odborným vzděláním a celoživotními profesními zkušenostmi v oblasti letectví,“ uvedlo ministerstvo financí.

Skupinu Letiště Praha tvoří vedle samotného letiště dceřiné firmy Czech Airlines Handling a Czech Airlines Technics.

JIŘÍ POS (69)

  • Na pražské letiště nastoupil v roce 2006. Od prosince 2011 do září 2014 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem letiště. Předtím působil 20 let v Českých aeroliniích, kde byl v letech 2002 až 2006 viceprezidentem pro pozemní provoz.
  • Pos absolvoval na ČVUT na fakultě strojní ekonomiku letecké výroby. Kariéru zahájil v roce 1986 v Československých aeroliniích. Postupně prošel celou řadou pozic v provozním a obchodním úseku aerolinií včetně sedmiletého pobytu na zahraničním zastoupení ČSA v Thajsku v pozici regionálního ředitele pro Asii.
  • Od roku 2003 byl ve vedení společnosti ČSA ve funkci viceprezidenta pro pozemní provoz a od roku 2006 ve vedení společnosti Letiště Praha. Nejprve ve funkci výkonného ředitele pro letecký obchod a provoz a pak v letech 2011 až 2014 ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele letiště.
  • Před přestupem do podnikatelského sektoru v roce 2015 byl ve vedení společnosti Český aeroholding zodpovědný za rozvoj a investice. V letech 2015 až 2018 podnikal se svojí společností EXPEROS v oblasti poradenství pro segment civilního letectví a cestovní ruchu. V lednu 2019 se stal jednatelem Letiště Karlovy Vary. Podle obchodního rejstříku je také prezidentem golfového klubu v Mariánských Lázních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat