Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Staropramen už nepatří belgickému obrovi, koupili ho investoři CVC

Ekonomika

  9:49
BRUSEL - Pivovar Anheuser-Busch InBev se dohodl na prodeji svých operací ve východní Evropě investiční společnosti CVC Capital Partners za 2,23 miliardy USD (38,6 miliardy Kč). CVC tak získá pivovary v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku a na Slovensku. V České republice patří firmě AB InBev Pivovary Staropramen.

Staropramen foto: ČTK

AB InBev, který je největším pivovarem na světě, dodal, že cena za pivovary by se podle dohody mohla případně vyšplhat až na 3,03 miliardy USD, v závislosti na návratnosti investice pro CVC. AB InBev současně získá přednostní právo na odkup pivovarů v případě, že se je CVC rozhodne prodat. Dohoda by měla být dokončena v lednu 2010.

Přichází StarBev
CVC investicí poprvé vstupuje na trhy ve střední a východní Evropě. Skupinu pivovarů plánuje přejmenovat na StarBev. "Akvizice znamená pro CVC první investici v regionu a máme radost, že jsme koupili tak silné aktivity s tradičními značkami, zkušeným vedením a oddanými zaměstnanci," uvedl v prohlášení šéf CVC pro střední a východní Evropu István Szoke. CVC chce podle něj nadále rozvíjet skupinu a učinit z ní regionálního šampiona.
 

AB InBev

 vznikl loni v listopadu, kdy belgický InBev dokončil převzetí amerického konkurenta Anheuser-Busch za 52 miliard dolarů. Mezi hlavní značky firmy patří Bud a Budweiser, Stella Artois, Beck, Bass nebo brazilská Brahma. Na českém trhu s pivem měl AB InBev se značkami Staropramen, Braník a Starobrno zhruba patnáctiprocentní podíl, firma v Česku prodává také značky Stella Artois či Hoegaarden.


O tom, že AB InBev chce prodat své východoevropské pivovary, mezi nimi i Pivovary Staropramen, spekulovala média již několik měsíců.

Mezi zájemci o tuzemskou pivovarnickou dvojku byl údajně také nizozemský Heineken, jemuž v Česku patří značky Starobrno, Krušovice či Zlatopramen a který je v současnosti trojkou českého trhu.

Prodej pivovarů v devíti zemích východní Evropy není prvním prodejem, který AB InBev od svého vzniku uskutečnil. Firma již dříve uvedla, že hodlá prodat majetek, který považuje za vedlejší, a získat z tohoto prodeje celkem sedm miliard USD.

CVC Capital Partners

 Společnost CVC Capital Partners vznikla v roce 1981. V současnosti má v Evropě, Asii a USA 19 kanceláří s 231 zaměstnanci. Její investiční fondy
vlastní po celém světě 51 firem s 280.000 zaměstnanci. Roční tržby těchto firem činí zhruba 88 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Tyto peníze pak plánuje použít na snížení dluhu, jenž nyní činí zhruba 45 miliard USD a vznikl převážně ze spojení firem AB
a InBev. Dnešním prodejem AB InBev svůj cíl překonal. Pivovar již prodal majetek v Jižní Koreji, Číně, Skotsku a Irsku či balírnu a tematické parky v USA. Celkem firma z prodejů získala kolem 9,5 miliardy USD.

Pivovary Staropramen loni bez započtení zahraniční licenční výroby prodaly 3,26 milionu hektolitrů piva a překonaly tak svůj předloňský rekord, více v ČR vyrobil jen Plzeňský Prazdroj, dlouhodobý lídr trhu.

Zisk společnosti Pivovary Staropramen se loni snížil přibližně o polovinu na 289,6 milionu korun z předloňských 578,4 milionu Kč. Tržby z prodeje ale firmě meziročně vzrostly na 4,05 miliardy z 3,84 miliardy korun v roce 2007.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat