Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Starostové jsou proti navýšení daně z nemovitostí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Snaží se nám předat Černého Petra. Tak reagují zástupci měst a obcí na návrh ministra financí Eduarda Janoty, který chce zdvojnásobit základní sazbu daně z nemovitostí.

Ministr financí Eduard Janota na schůzi Poslanecké sněmovny 24. září. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Upozorňují přitom, že takové opatření by rozpočty obcí výrazně neposílilo, avšak stát by získal alibi, že pro obce, které sužuje propad v příjmech vyplývající z hospodářské krize, "něco" vykonal.

Problém nastává hlavně pro obce, které již letos využily nového práva navýšit daň z nemovitostí až pětkrát, Janotův návrh dvojnásobného zvýšení základní sazby daně tak může v některých případech vyústit až v desetinásobné navýšení celkové daně z nemovitosti pro občany.

Například občané Hradce Králové nebo Rychnova nad Kněžnou, jejichž zastupitelstva daň ztrojnásobila, se mohou obávat celkového zvýšení daně z nemovitosti o šestinásobek.

"Budeme chtít, aby i pro rok 2010 byla zachována hladina daní z nemovitostí na úrovni letošního roku," řekl hradecký primátor Otakar Divíšek.

Navrhované zvýšení daně z nemovitosti by měl podle vlády do určité míry pokrýt výpadek příjmů způsobený finanční krizí. Starostové ale upozorňují, že samotné navýšení daně z nemovitostí tento výpadek nahradit nemůže.

Například České Budějovice očekávají propad daňových příjmů o 240 milionů korun. Navýšení daně z nemovitostí by podle odhadů českobudějovického magistrátu pokrylo 15 procent tohoto poklesu.

"Daň z nemovitosti by měla být záležitostí především komunální. Je to věc, do které by stát vůbec neměl zasahovat. To je jedna z těch intervencí státu do výsostného území jednotlivých obcí, kde nemá stát co pohledávat," uzavřel řekl starosta obce Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji Petr Pávek.

Podrobnosti čtěte v pátečním vydání deníku


Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...