Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
20. května 2015 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ANO se dopustilo podvodu, tvrdí Kalousek. Pomohlo prý Babišovu byznysu

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hnutí ANO se svým hlasováním o biopalivech dopustilo veřejného podvodu, tvrdí šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslanci vládního hnutí tak podle něj učinili kvůli Agrofertu, který vlastní šéf hnutí Andrej Babiš.

Hnutí ANO totiž navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k letošnímu 30. červnu. Podle šéfa jeho poslanců Jaroslava Faltýnka se tak stalo na žádost koaličních partnerů.

Tvrzení Faltýnka ale popřel ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). „My jsme nikoho o nic nežádali, my jsme pouze informovali koaliční partnery, že budeme hlasovat pouze pro ten návrh, který předložila vláda, protože si nejsme jisti, k čemu povedou pozměňovací návrhy, které byly předloženy,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

„ANO by mělo přestat řešit svůj mediální obraz schováváním se za koaliční partnery a převzít odpovědnost za svá politická rozhodnutí,“ poznamenal na Twitteru šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Proti Faltýnkovým slovům se ústy svého předsedy Jiřího Miholy ohradil i poslanecký klub KDU-ČSL. „Je to (Faltýnkovo tvrzení) lež. Proto vyzývám Jaroslava Faltýnka, aby jmenovitě řekl, který poslanec KDU-ČSL ho k hlasování přemlouval. Jinak očekávám, že jako slušný člověk, kterým jistě je, se poslancům KDU-ČSL veřejně v médiích omluví,“ uvedl Mihola v tiskovém prohlášení.

Babiš se hlasování zdržel

Pozměňovací návrh na ukončení podpory biopaliv, o němž se hlasovalo v rámci novely zákona o spotřebních daních, připravil poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Zvedlo pro něj ruku ale jen minimum koaličních poslanců. Babiš se při hlasování zdržel. Pro ukončení daňové podpory biopaliv nakonec hlasovalo 52 poslanců, zapotřebí jich ale bylo 88. Pro ukončení podpory biopaliv hlasoval z klubu ANO jen předkladatel Rais s Matějem Fichtnerem a Martinem Kolovratníkem. Ze sociální demokratů zvedli ruku pro Jiří Koskuba a Stanislav Huml, z lidovců Ondřej Benešík. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, jak se vládní koalice při středečním hlasování sama usvědčila ze lži, podvodu a korupce,“ prohlásil Kalousek. Ukázalo se podle něj, že když si má ANO zvolit mezi slibem daným veřejnosti a pěti miliardami korun, které díky podpoře biopaliv prý získá Babiš, tak si vybere tyto peníze.

„Protože hnutí ANO je součástí vládní koalice a kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, abychom takto hlasovali, to je všechno,“ vysvětlil hlasování hnutí ANO Faltýnek. 

„Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů,“ dodal.

Kalousek: Koalice jako součást Agrofertu

Kalousek je ale přesvědčen, že koalice používá EU jen jako výmluvu. Pozměňovací návrh Kalouska, který předložil podobně jako Rais, měl naopak sladit český zákon s právem EU. 

K letošnímu 30. červnu totiž končí dosavadní program podpory biopaliv, který v minulosti schválila Evropská komise. „Bohužel všechny tři tyto strany ve středu ukázaly, že jsou součástí jedné jediné mateřské společnosti, a to je společnost Agrofert,“ podotkl k tomu také Kalousek.

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že sociální demokracie postupovala přesně podle koaliční smlouvy. 

„Kdy jsme podporovali původní vládní návrh, který se týkal spotřební daně z tabáku, a nikoli otázky biopaliv“, řekl. Právě zdanění surového tabáku spotřební daní a také možnost nižších kaucí pro distributory pohonných hmot byly rovněž součástí novely zákona o spotřebních daních, která nyní míří do Senátu.

Podle Sobotky do zákona biopaliva vůbec nepatřila. ČSSD je ale pro jejich podporu, aby nerozkývala trh. Pěstováním řepky se podle Sobotky totiž živí řada firem.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.