16. března 2016 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babišovy pokladny prošly i Senátem. Zmírněte aspoň sankce, žádala marně ODS

Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí a šéf hnutí ANOAndrej Babiš | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Senát podle očekávání schválil zavedení elektronické evidence tržeb. Stalo se tak na jeho středečním jednání. Vláda si od elektronických pokladen slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny.

Normu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již dříve normu podpořil. Podle pravicové opozice, která chce zákon napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Senátoři o zákonu rozhodli po zhruba čtyřhodinové debatě, v níž zopakovali argumenty pro a proti elektronické evidenci tržeb. Kritici zejména z řad ODS chtěli v zákoně alespoň zmírnit sankce za porušení zákona nebo zpřísnit režim finančním úřadům.

Zástupci koalice ale úpravy odmítli z obav, že by se v případě vrácení zákona sněmovně opakovaly opoziční obstrukce.

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to možná už od listopadu. Do půldruhého roku poté mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, ti se pod zákon dostanou až poté. Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku.

Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

ČTK

VYZKOUŠENO DĚTMI: Hra, která baví i učí zdravému stravování
VYZKOUŠENO DĚTMI: Hra, která baví i učí zdravému stravování

Podzim a nadcházející zima přímo vybízí k deskovým hrám. Tak udělejte celé rodině čaj s medem, nakrájejte do misky jablíčko a bavte se u hry Zdravouš a Mlsanda. Pro děti bude nejen zábavná, ale nenápadně je také mnohé naučí.