28. ledna 2015 15:49, aktualizováno  19:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Blokáda online vydávání Opencard. Majitel práv začal vypínat systém

Opencard (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard (ilustrační foto). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V Praze zkolaboval portál pro online objednávání karet opencard. Blokuje jej majitel práv k projektu opencard, firma eMoneyServices (EMS), uvedla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Mluvčí EMS Martin Opatrný ČTK řekl, že Praha neudělala nic pro to, aby zajistila bezproblémový chod systému. EMS podle něj nedělá nic nezákonného.

Vedení města v úterý schválilo částečný přechod na předplatné papírové kupony, k dispozici budou od 1. března. Ve středu Krnáčová uvedla, že opencard asi skončí.

  • Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, stála přes 1,35 miliardy korun a dosud si ji vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících.
  • Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění.
  • Spor Prahy a EMS řeší soud. EMS tvrdí, že jí město dluží 170 milionů korun.

„Musíme se připravit na to, že s tímto projektem asi skončíme,“ řekla. Podle EMS je za problémy i škody vyplývající z ukončení podpory systému odpovědné pouze vedení Prahy.

Pražané jako rukojmí

„Jednání společnosti eMoneyServices, která blokuje online objednávání opencard, považuji za minimálně nekorektní. Není možné, aby si Pražany brali jako rukojmí,“ tvrdí primátorka. Firmě Krnáčová v úterý poslala dopis, který má ČTK k dispozici. V něm požádala o předložení nabídky na odkup zdrojových kódů. „Původní nabídka dosahující částky 400 milionů korun je nad rozpočtovými možnostmi Prahy,“ doplnila. Praha by tak nemusela přejímat závazky ani zaměstnance projektu a mohla by vypsat otevřenou soutěž na údržbu systému.

Opatrný tvrdí, že firma žádný dopis nedostala. Na situaci, v níž Praha nemá uzavřené smlouvy na podporu systému, prý upozorňuje řadu měsíců. „V tuto chvíli nepřekračujeme žádné smlouvy ani zákony,“ uvedl. „Systém neblokujeme, výpadek je jen součástí omezování podpory, na kterou Praha nemá smlouvy,“ řekl ČTK. Podporu systému ukončí EMS na konci měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

EMS podle Opatrného také zváží zahájení dalšího soudního řízení, ve kterém by se firma po Praze dožadovala peněz za služby poskytované v uplynulém půl roce. Nároky firmy by se tak zvýšily na zhruba 200 milionů korun. U dosavadních soudů kvůli dluhům Prahy vůči EMS firma podle mluvčího požaduje zhruba 170 milionů korun.

Výpadek se dotkne nových klientů

Opencard

Výpadek se podle primátorky nijak nedotkne cestujících, kteří už kartu používají, ale jen nových klientů. Ti si budou zatím muset vyřizovat žádosti osobně na přepážce. Kupony jim pak bude nahrány na opencard, protože licence na volné karty ještě jsou. Praha denně eviduje 40 až 50 elektronických žádostí. „V současné chvíli intenzivně zjišťujeme příčiny selhání systému a pracujeme na znovuobnovení jeho funkčnosti,“ sdělila primátorka. Okamžitě prý kvůli tomu oslovila EMS. Firma to ale popírá.

Na koalici se kvůli středečním potížím snesla vlna kritiky od opozice. Předseda pražské ODS Filip Humplík mluví o „návratu do minulosti“.

„Paní primátorka ještě včera (v úterý, pozn.red.) ujišťovala Pražany, že papírové jízdenky jsou jen náhradním řešením. O 24 hodin později už jsou řešením jediným,“ řekl Humplík ČTK.

Lidovky.cz, ČTK