8. července 2016 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Britové se pustili do jednání se zbytkem světa. První mise vede do Indie

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron. | foto: APČTK

LONDÝN/DILLÍ Velká Británie v pátek zahajuje s Indií předběžné rozhovory o možné podobě vzájemných obchodních vztahů po odchodu z Evropské unie. Země musí přehodnotit obchodní vztahy se zbytkem světa poté, co se voliči v červnovém referendu vyslovili pro odchod z EU, tedy takzvaný brexit.

Britský ministr obchodu Sajid Javid by měl při dnešní návštěvě v Dillí diskutovat o budoucí podobě obchodních vztahů s indickou vládou. V příštích měsících Javid navštíví rovněž Spojené státy, Čínu, Japonsko a Jižní Koreu, píše server BBC.

„Po výsledku referenda je mou naprostou prioritou zajistit Spojenému království nástroje potřebné k tomu, aby mohlo pokračovat v obchodním soupeření na světové scéně. V příštích měsících uskutečním podobná setkání s ostatními klíčovými obchodními partnery a nastíním vládní vizi možné podoby budoucích obchodních vztahů,“ uvedl Javid.

Británie obchodní dohody po několik desetiletí uzavírala prostřednictvím EU. Zastánci brexitu tvrdí, že Spojené království si s rychle rostoucími ekonomikami, jako je například Indie, dokáže samostatně dohodnout lepší obchodní podmínky, než jaké má v současnosti jakožto člen EU.

Oficiální obchodní rozhovory Británie se zeměmi, jako jsou USA, Čína, Japonsko či Indie, však podle agentury Reuters budou muset počkat, dokud Londýn nevyřeší své budoucí vztahy s Evropskou unií. Jednání s EU přitom pravděpodobně zaberou několik let.

Hodnota vzájemné obchodní výměny mezi Británií a Indií v loňském roce dosáhla 16,55 miliardy liber (přes půl bilionu korun). Británie loni byla v rámci skupiny G20 největším zahraničním investorem v Indii. Ta byla naopak třetím největším zdrojem přímých zahraničních investic v Británii.

ČTK