12. srpna 2009 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Bývalá Řebíčkova firma Viamont dostala státní zakázky za 14 mld. Kč

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek | foto: Lidové noviny

PRAHA Firma Viamont, kterou spoluvlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), získala za dobu jeho působení v politice zakázky za 14 miliard korun, často od státních podniků spadajících právě pod ministerstvo dopravy. Na základě vlastních výpočtů o tom informují dnešní Hospodářské noviny (HN).

Média v posledních třech letech opakovaně upozornila na to, že firma začala dostávat významné zakázky právě v době, kdy se Řebíček dostal do vysoké politiky. Řebíček souvislost mezi těmito věcmi dlouhodobě popírá. Společnost Viamont přitom měla loni čistý zisk více než 293 milionů korun a vyhrála 25 soutěží o veřejné zakázky.

Řebíček vstoupil do ODS před osmi lety. V roce 2006 se stal ministrem dopravy ve vládě premiéra Mirka Topolánka, za jehož vlivného a významného vnitrostranického spojence je pokládán. Svého třetinového podílu ve Viamontu se zbavil ještě před volbami. V Řebíčkově majetkovém přiznání stojí, že prodal akcie svému společníkovi z firmy za 260 milionů korun.

Jestli jsou to cenné papíry Viamontu, Řebíček podle HN odmítá potvrdit. Exministra se podle deníku zeptat na podrobnosti nelze. "Nezlobte se, odmítl jsem za uplynulé dva týdny asi deset rozhovorů a nemám na tomto postoji zatím co měnit," odpověděl v SMS zprávě.

Řebíčkově firmě se začalo nebývale dařit v tendrech 

Například v roce 2007 to byla oprava železničního mostu v Nymburku za 60 milionů korun, rekonstrukce mostu a estakády z Děčína, kterou za 470 milionů vypisuje Ředitelství silnic a dálnic, a miliardová oprava mostu v Kolíně. Protože se připojily i další menší práce pro města nebo kraje, dělá to za dva roky Řebíčkova působení ve funkci ministra dopravy zakázky za více než 12 miliard korun.

Řebíček loni koupil v Itálii vilu za 4,8 milionu eur, podle tehdejšího přepočtu zhruba za 126 milionů korun. Kromě toho si ještě ve stejnou dobu za devět milionů korun pořídil byt s parkovacím stáním v Dubaji v nové a oblíbené čtvrti Marina, kde se rozkládají pláže, umělá jezera i golfová hřiště.

Vilu v Itálii má Řebíček v Monte Argentario v Toskánsku. Právě v této lokalitě se letos v létě na dovolené sešli mimo jiné právě Řebíček, Topolánek a jeho přítel Marek Dalík, šéf ČEZu Martin Roman a někteří vlivní lobbisté. Snímky z jejich dovolené poskytl médiím bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, který ale odmítá sdělit, kdo je pořídil. Zveřejnění snímků zachycujících vlivné politiky, podnikatele a lobbisty způsobilo letní vnitropolitickou krizi.

ČTK, Lidovky.cz