28. dubna 2015 12:45, aktualizováno  13:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Černé vyhlídky pro zemi diktátora Lukašenka. Ničí ji problémy Ruska

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MINSK Pro Bělorusko je země Vladimira Putina obchodním partnerem číslo jedna. A problémy Ruska - spojené se západními sankcemi a levnou ropou - na něj těžce dopadají. Světová banka prudce zhoršila jeho hospodářský výhled.

Zemi diktátora Alexandra Lukašenka předpověděla Světová banka pokles hrubého domácího produktu o 3,5 procenta pro letošní rok.

Ve svém nejnovějším výhledu tak prudce tak zhoršila svou předchozí prognózu, která počítala s nárůstem běloruské ekonomiky o 1,8 procenta. Bělorusko se potýká s negativními dopady hospodářských problémů Ruska, které je jeho největším obchodním partnerem.

Světová banka podle úterní prognózy počítá s poklesem běloruské ekonomiky také v příštím roce, jeho tempo by však mělo zpomalit na jedno procento. Předpovídá rovněž, že inflace v letošním roce stoupne na 18,8 procenta z loňských 16,2 procenta.

Běloruská vláda podle očekává, že domácí ekonomika letos stoupne o 0,2 až 0,7 procenta. Bělorusko už v letošním roce podniklo několik kroků na ochranu svého hospodářství před dopady měnové krize a slábnoucí ekonomiky v sousedním Rusku. 

Běloruská centrální banka například zvýšila úrokové sazby a opakovaně snížila oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru.

Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz