Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

České veřejné zakázky vyhrávají „nizozemské“ firmy. Vlastnické čachry nevadí

Nizozemsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba polovinu vlastníků firem vyhrávajících veřejné zakázky lze vyhledat stěží, nebo vůbec. Pletenec majetkových vztahů často končí v zahraničí – zejména v daňových rájích. Podle studie zIndex zkoumající transparentnost veřejných soutěží je každý desátý dodavatel státu vlastněn z Nizozemska. Co na to jednotlivá ministerstva, která soutěže zadávají? Do jakých kapes tečou erární peníze, je příliš netrápí.

České zakázky vyhrávají v 98 procentech případů tuzemské firmy. Má to ale jeden háček. Téměř polovina z těchto společností je totiž vlastněna ze zahraničí. Mezi oblíbené země patří jak nejbližší sousedé Česka, tak daňové ráje nebo státy umožňující neprůhledné vlastnictví.

Ukázala to studie Rozkrývání dodavatelů veřejných zakázek, ve které sdružení zIndex zkoumalo majetkovou strukturu 1 638 firem, jež v letech 2009 až 2012 získaly zakázky v hodnotě zhruba 117 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Prim hraje mezi státními dodavateli daňově výhodné Nizozemsko. Podle výsledků zIndexu sídlí v zemi větrných mlýnů a tulipánů až každý desátý vlastník firem úspěšných ve státních zakázkách.

Rekordmanem je v tomto případě paradoxně ministerstvo financí: do Nizozemska vedou podle zIndexu stopy až třetiny všech resortních zakázek. Podle ministerstva je ale vše v pořádku, úředníci totiž vlastnickou strukturu do hloubky zkoumat nemusejí.

Nizozemsko

Nizozemsko patří mezi země se zvýhodněným daňovým režimem podobně jako Kypr nebo Malta. Ty požadují často malé daně, minimální regulaci (např. formou pravidelných auditů), anebo mají podepsané smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

„Pokud nabídka vítězného dodavatele splňuje zákonné podmínky, zadavatel nad rámec zákona dále nesleduje firmy dle národnosti vlastníka či vlastníků,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Dodává, že cizím společnostem nelze nijak bránit účasti v soutěži. „Takový postup by byl nejen v rozporu se zákonem a zásadou transparentnosti, ale vystavil by Českou republiku riziku soudních sporů, mezinárodních arbitráží a postihu ze strany Evropské komise,“ uzavírá mluvčí.

Také téměř devět procent dodavatelů ministerstva vnitra je vlastněno z Nizozemska. A silový resort vysvětluje zadávání obdobně jako ministerstvo financí. „Má-li dodavatel formu akciové společnosti musí být součástí nabídky podle § 68 zákona o veřejných zakázkách rovněž seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 % základního kapitálu, vyhotovený ve lhůtě pro podání nabídek. Tento údaj je pro nás pouze informační,“ vysvětluje dikcí práva mluvčí Vladimír Řepka.

Neprůhledná firma? Bez státních zakázek

Podle analytika a spolutvůrce projektu zIndex Jiřího Skuhrovce je rozkrývání vlastníků důležité, protože „zahraniční“ firmy mají nakonec často opět české vlastníky, což nahrává korupci. „Ve státu, kde ze střetu zájmu podezřívá každý každého, si nemůžeme dovolit posílat miliardy na Marshallovy ostrovy,“ uvedl Skuhrovec k výsledkům studie.

Netransparentní firmy by podle něj neměly mít k eráru tak snadnou cestu. „Kdo chce mít komplikovanou vlastnickou strukturu vedenou přes tři ostrovní státy, ať ji má – přístup k veřejným penězům bude mít ale trochu obtížnější,“ míní Skuhrovec.

Vlastníci dodavatelů zakázek ministerstev a krajů (2009-2012)
ZEMĚPODÍL NA ZAKÁZKÁCH (%)OBJEM ZAKÁZEK (mil. Kč)
Nizozemsko9,2110789,7
Rakousko7,418682,8
Francie7,388642
Německo3,874534,2
Španělsko3,434018,6
Kypr2,923417,4
Slovensko2,542976,2
Švédsko1,171372,7
Velká Británie0,941100,9
Spojené státy0,34398,4
Lucembursko0,33389,1
Sv. Vincenc a Grenadiny0,26303,6
Polsko0,23263,7
Lichtenštejnsko0,22260,4
Belgie0,22260,3

Sdružení zIndex sbíralo data půl roku z účetních závěrek a výročních zpráv dostupných na internetu. Porovnávalo pak míru neprůhlednosti firmy až ke konečnému vlastníkovi ve vztahu k objemu zakázek, které od státu získala.

Projekt vypracovává Centrum aplikované ekonomie při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Finančně ho podpořil také Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla a Hospodářské noviny.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...