25. května 2011 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko chce od Obamy pomoc s prodejem L-159

Bitevník české armády L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník české armády L-159 | foto: Reprofoto

NEW YORK Česko podle webových stránek listu The Wall Street Journal chce požádat amerického prezidenta Baracka Obamu o pomoc s prodejem letadel L-159 do Iráku. Mohlo by se tak stát na pátečním setkání šéfa Bílého domu s prezidenty středo a východoevropských zemí ve Varšavě.

Podle deníku nejde o oficiální plán, v neoficiálních rozhovorech
ale čeští činitelé říkají, že v případě prodeje je nutné tahat za všechny nitky.

Nechtěné L-159

Letoun L-159 konstrukčně vychází z osvědčeného typu letounů L-59, které dodnes létají v mnoha zemích světa. Jeho konkurenční výhodou měly být nízké provozní náklady a široké možnosti využití. Stroj byl vyvinut v souladu s požadavky NATO, je vybaven moderní elektronikou, na projektu se podílela řada zahraničních firem, mimo jiné z USA, Británie a Itálie.

Souhlas Američanů s vývozem českých bitevníků do Iráku je přitom klíčový. Letadlo obsahuje americké součástky a bez povolení amerických úřadů je nelze Iráčanům prodat. Spojené státy v minulosti dlouho schvalovaly vývoz pěti letounů L-159 do Španělska. Nakonec s ním souhlasily loni na podzim. Česko letadla vyměnilo za dopravní letoun Casa.

O kontraktu na vývoz 24 letadel L-159 tento týden jednal se svým iráckým protějškem Núrím Málikím český premiér vlády Petr Nečas. Po jednání řekl, že by Irák mohl projekt nákupu dokončit v krátké době.

Všechna jednází zkrachovala
Česko se kupce pro letadla L-159 marně snaží získat mnoho let. Podle dostupných informací zástupci Aera i českého státu jednali v posledních letech o prodeji letounu v řadě zemí, avšak zatím bez úspěchu.Blízko kontraktu byla firma v roce 2003 v Indii, kde se L-159 dostala do užšího výběru, avšak Indie dala nakonec přednost britským strojům Hawk. Další jednání se uskutečnila například v Keni, Egyptě, Indonésii, Izraeli, Nigérii, Filipínách nebo Bolívii. Z evropských zemí se o L-159 zajímalo Slovensko, Polsko, Řecko či Maďarsko.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!