15. června 2012 18:00, aktualizováno  18:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČEZ vymyslel, jak vyšachovat Tykače z elektrárenského byznysu

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Spor o ceny uhlí mezi mosteckými doly ovládanými společností Czech Coal Pavla Tykače a společností ČEZ může mít překvapivé rozuzlení. Dosavadní scénář počítal s tím, že se firmy buď dohodnou na přijatelné ceně, nebo že ČEZ elektrárny v Počeradech a Chvaleticích prodá. Na konci roku totiž vyprší smlouva mezi Czech Coal a ČEZ o ceně za dodávky uhlí a představy firem o nových podmínkách se stále diametrálně liší.

Nyní se však rýsuje i třetí řešení – vedení ČEZ propočítává, zda se neobejde bez Tykačova uhlí zcela. „Pak je třetí varianta, že se nedohodneme a ani elektrárny neprodáme, ale přeskládáme si své uhelné portfolio a dodávky tak, abychom byli schopni zásobovat uhlím, které je pro nás dostupné. Jsme na to připraveni. Ještě ten plán dolaďujeme, ale myslím, že bychom toho byli schopni. Uhlí do počeradské elektrárny by jezdilo z jiných dolů a změnil by se výrobní režim některých dalších elektráren,“ řekl LN generální ředitel ČEZu Daniel Beneš s tím, že bližší podrobnosti nechce s ohledem na citlivost sporu zveřejňovat.

ČTĚTE TAKÉ

ČEZ by se za běžných okolností bez Tykačova uhlí neobešel, na to by kapacita jím vlastněných Severočeských dolů nestačila. Avšak kvůli protahujícím se opravám elektrárny v Ledvicích, které ještě několik let nepoběží na plný výkon a plánovanému výpadku v elektrárně Prunéřov, s jejíž modernizací začne, bude mít ČEZ dočasně přebytek uhlí, který bude moci využít. Změna systému výroby by však pravděpodobně měla za následek nižší výnosy z výroby a naopak vyšší náklady na dopravu uhlí.

Kroky k obraně před útokem Tykačovy firmy připravuje také EP Energy, jež vlastní Elektrány Opatovice. Do elektráren na začátku měsíce Czech Coal přestal dodávat uhlí kvůli údajné 20milionové pohledávce, opatovická elektrárna se hodlá bránit u soudu.

Více čtěte v sobotním vydání Lidových novin na stránkách Peníze & Byznys Lite

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?