21. prosince 2017 13:06, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny ve čtvrtek hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady. Dva členové hlasovali pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to řekl guvernér Jiří Rusnok. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta.

21.prosince 2017 v 13:00, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 13:22

ČNB ponechává úrokové sazby beze změny https://t.co/PqEtU4FlZq #bankovni_rada #CNB_cz

Bankovní rada zvýšila úrokové sazby naposledy na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu na současnou úroveň. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny. Ekonomové očekávají i v příštím roce další zvyšování sazeb.

„ČNB bude úrokové sazby postupně dále zvyšovat v příštím roce. K dalšímu zvýšení přistoupí velmi pravděpodobně již na začátku února, a celkově by měla své základní sazby v průběhu příštího roku zvýšit třikrát až čtyřikrát,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Čtvrteční odložení zvýšení sazeb nebylo podle Seidlera způsobeno obavami ČNB o další vývoj ekonomiky, ale spíše praktickými důvody. „Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají. Na začátku února bude mít bankovní rada také novou prognózu, se kterou se váže lepší komunikace s veřejností,“ uvedl.

21.prosince 2017 v 14:28, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 14:33

Prohlášení bankovní rady #CNB_cz na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání https://t.co/3ffudr2m6f #bankovni_rada

Guvernér dnes také řekl, že aktuální prognóze ČNB ohledně dalšího ekonomického vývoje odpovídá po listopadovém zvýšení sazeb růst domácích tržních úrokových sazeb k jejich předpokládané tříprocentní dlouhodobé úrovni, k níž by se měly přiblížit koncem roku 2019.„Rizika ohledně dalšího odhadovaného vývoje ekonomiky vyhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná a nevýrazná,“ uvedl guvernér.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz