12. května 2009 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dotované mléko se vrací do škol

PRAHA Ministerstvo zemědělství připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, řekl dnes ministr Jakub Šebesta. Vláda tak podle něj chce pomoci oživit stagnující mléčný trh. Národní dotace na mléko a mléčné výrobky pro školáky loni v srpnu zrušila vláda Mirka Topolánka. Bez dotací však školákům mléko poněkud zhořklo - poptávka po něm mnohde klesla až o 70 procent.

Program je v současné době dotován pouze z prostředků Evropské unie.

"My jsme samozřejmě rádi a vítáme to," řekl ČTK výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Konzumace dotovaného mléka ve školách je podle něj pro své kladné zdravotní dopady obvyklá nejenom v ostatních zemích Evropské unie, ale i jinde ve světě. Dodávky mléka do škol u některých dodavatelů klesly až o 70 procent proti stavu před zrušením národních dotací, uvedl Němec.

Národní podpora představovala před svým zrušením v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení mělo přinést roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU nadále dotovala školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku.

Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungují v Česku od roku 1999. Mléko a mléčné produkty jim dodává několik tuzemských mlékáren.

Materiál navrhující obnovení subvencí na mléko pro školáky v současné době prochází připomínkovým řízením na ministerstvu.

ČTK