19. září 2008 9:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pít alkohol? Ne, mléko!

Tomodži Tanabe přijímá gratulace od starosty rodného městečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomodži Tanabe přijímá gratulace od starosty rodného městečka | foto: ČTK

TOKIO/PRAHA Oblečen ve slavnostním, narozeninovém kimonu, přijal nejstarší muž světa jako dar velký čajový hrnek nesoucí jeho jméno a datum narození. Tomodži Tanabe se narodil 18. září 1895. Ve svém domě na jihu Japonska oslavil již stotřinácté narozeniny. Novinářům řekl, že je šťastný a jí hodně a s chutí, napsala agentura Reuters.

Pan Tanabe, který byl v loňském roce zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší žijící osoba mužského pohlaví, říká, že by chtěl žít alespoň ještě dalších pět let. Věří, že klíčem k dlouhověkosti je nepít alkohol. Sám prý svou vitalitu podporuje jednou sklenkou mléka každé odpoledne. Vyvaruje se nejen alkoholu, ale také cigaretám a sladkostem.

Má sto potomků a rád si povídá
Moudrého starého pána si váží celé jeho rodné městečko Mijakonodžo. Kromě dárků a květin od přátel dostal také tisícidolarové ocenění od místního starosty.

Pan Tanabe žije v městečku na ostrově Kjúšú s jedním ze svých synů a se snachou. Dohromady má přes sto potomků: osm dětí, pětadvacet vnoučat, dvaapadesát pravnoučat a zatím šest prapravnoučat. „Mou největší radostí je s každým si popovídat,“ říká. Mezi jeho další záliby patří čtení novin a psaní deníku. Postěžoval si však, že dříve psal deník každý den a teď do něj zvládne přispívat jen dvakrát do měsíce.

Klíčem je prý zdravé stravování
Rekordy v dlouhověkosti netrhá jen pan Tanabe, ale celé Japonsko. Podle agentury AFP zde žije přes šestatřicet tisíc osob, jejichž věk přesáhl sto let. Dlouhověkost je Japoncům vlastní a připisuje se různým faktorům. Nejdůležitějším znich je zřejmě tradiční zdravá strava, bohatá na mořské plody, zeleninu a rýži. Velkou roli ovšem hraje také duševní rozpoložení a schopnost radovat se z maličkostí.

Země vycházejícího slunce se však dlouhodobě snaží zažehnat populační krizi způsobenou poklesem porodnosti. Stále méně lidí zde zakládá rodinu v obavách z finanční zátěže a z pozbytí kariéry.
Markéta Jirková, Lidové noviny