Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Energetická koncepce ČSSD: Jádro a o 30 % levnější elektřina

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Za priority české energetiky považuje ČSSD co nejrychlejší dostavbu jaderné elektrárny Temelín, prodloužení životnosti JE Dukovany a aktualizaci státní energetické koncepce. Ceny elektřiny by se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měly snížit o 20 až 30 procent. ČSSD o své energetické koncepci dnes informovala na tiskové konferenci v Dukovanech.

Aktualizovaná státní energetická koncepce by podle ČSSD měla mít formu zákona. Hlavní role v tuzemské energetice by pak měla patřit jaderné energetice. "Energie z jádra je levná a navíc nevytváří žádné emise skleníkových plynů," uvedl Paroubek v tiskové zprávě. Dostavba Temelína a modernizace Dukovan podle něj představuje "velký impulz pro českou ekonomiku zasaženou krizí".

Konec s prosazováním alternativních zdrojů i energetickou burzou

"Alternativní zdroje v současné době nemohou být základním kamenem celostátní energetické koncepce, mohou však hrát důležitou roli v některých lokalitách," uvedl Paroubek. ČSSD se chystá podporovat jmenovitě bioplynové stanice a větrné elektrárny.

ČSSD chce změnit vytváření ceny elektřiny přechodem z ročního cyklu na čtvrtletní. Koncová cena by tak podle Paroubka více kopírovala trh. "Mezní alternativou je rovněž úplné zrušení energetické burzy," řekl. Podle mluvčí ČSSD Kateřiny Blechové by se snížení cen mohlo projevit v první polovině příštího roku.

V rámci diverzifikace energetických zdrojů chce ČSSD posílit přepravní infrastruktury na dovoz kapalného plynu. Předseda Paroubek jmenovitě zmínil možnou spolupráci s Alžírskem.

K rozvoji jaderné energetiky se hlásí také ODS. Ministerstvo průmyslu a obchodu za působení ministra Martina Římana v únoru uvedlo, že podíl jaderné energetiky na spotřebě elektřiny v tuzemsku by se do roku 2030 mohl zvýšit ze současných 30 procent na 40 až 50 procent. Programové prohlášení bývalé vlády však z iniciativy Strany zelených obsahovalo závazek zmrazit výstavbu nových jaderných bloků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz