Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Energetická koncepce ČSSD: Jádro a o 30 % levnější elektřina

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Za priority české energetiky považuje ČSSD co nejrychlejší dostavbu jaderné elektrárny Temelín, prodloužení životnosti JE Dukovany a aktualizaci státní energetické koncepce. Ceny elektřiny by se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měly snížit o 20 až 30 procent. ČSSD o své energetické koncepci dnes informovala na tiskové konferenci v Dukovanech.

Aktualizovaná státní energetická koncepce by podle ČSSD měla mít formu zákona. Hlavní role v tuzemské energetice by pak měla patřit jaderné energetice. "Energie z jádra je levná a navíc nevytváří žádné emise skleníkových plynů," uvedl Paroubek v tiskové zprávě. Dostavba Temelína a modernizace Dukovan podle něj představuje "velký impulz pro českou ekonomiku zasaženou krizí".

Konec s prosazováním alternativních zdrojů i energetickou burzou

"Alternativní zdroje v současné době nemohou být základním kamenem celostátní energetické koncepce, mohou však hrát důležitou roli v některých lokalitách," uvedl Paroubek. ČSSD se chystá podporovat jmenovitě bioplynové stanice a větrné elektrárny.

ČSSD chce změnit vytváření ceny elektřiny přechodem z ročního cyklu na čtvrtletní. Koncová cena by tak podle Paroubka více kopírovala trh. "Mezní alternativou je rovněž úplné zrušení energetické burzy," řekl. Podle mluvčí ČSSD Kateřiny Blechové by se snížení cen mohlo projevit v první polovině příštího roku.

V rámci diverzifikace energetických zdrojů chce ČSSD posílit přepravní infrastruktury na dovoz kapalného plynu. Předseda Paroubek jmenovitě zmínil možnou spolupráci s Alžírskem.

K rozvoji jaderné energetiky se hlásí také ODS. Ministerstvo průmyslu a obchodu za působení ministra Martina Římana v únoru uvedlo, že podíl jaderné energetiky na spotřebě elektřiny v tuzemsku by se do roku 2030 mohl zvýšit ze současných 30 procent na 40 až 50 procent. Programové prohlášení bývalé vlády však z iniciativy Strany zelených obsahovalo závazek zmrazit výstavbu nových jaderných bloků.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...