1. prosince 2015 21:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU, Rusko a Ukrajina nedospěly k dohodě. Rusko zřejmě zavede nové obchodní restrikce

Zleva ukrajinský prezident Petro Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ukrajinský prezident Petro Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová... | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie, Rusko a Ukrajina nedospěly k dohodě v rámci třístranných jednání, která měla překonat odpor Moskvy vůči obchodnímu paktu mezi EU a Kyjevem. Rusko tak nyní považuje za velmi pravděpodobné, že v příštím roce zavede vůči Ukrajině obchodní restrikce. Rozhovory by nicméně ještě měly pokračovat. Obchodní pakt mezi osmadvacítkou a Ukrajinou vstoupí v platnost od 1. ledna.

„Rusko, Ukrajina a EU nedospěly k dohodě,“ řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Evropská komise uvedla, že jednání budou pokračovat na technické úrovni. Pokud v těchto jednáních podle Uljukajeva nenastane posun do konce roku, zruší Moskva preferenční obchodní regule pro Ukrajinu. „Je velmi pravděpodobné, že do 1. ledna dohoda nebude a že bude zaveden nepreferenční obchodní režim,“ prohlásil ministr.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že je ochotna v rozhovorech do konce roku pokračovat, avšak za podmínky, že Moskva na Kyjev neuvalí sankce. „Čas rychle kvapí,“ upozornila.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin kritizoval ruské vyjednavače za to, že v úterý vznesli nové požadavky. Některé z těchto požadavků přitom označil za nepřijatelné, napsala agentura Reuters.

Rozsáhlá dohoda o vytvoření zóny volného obchodu je součástí smlouvy o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Dokument byl podepsán loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena.

Moskva se obávala, že obchodní dohoda bude mít negativní dopady na ruské hospodářství, a pohrozila zavedením obchodních restrikcí vůči Kyjevu, pokud bude obchodní pakt zaveden předtím, než se strany vypořádají s obavami ruské vlády.

ČTK