Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové se kvůli embargu vrhli na výrobu domácího sýra

Magazín

  6:29
MOSKVA - V obchodech už není mozarella? Nevadí, Taťjana a Andrej Korčunovovi si ji vyrobí doma, stejně jako mnoho Rusů odhodlaných mít na stole své oblíbené sýry navzdory embargu vyhlášenému Kremlem, píše agentura AFP.

Sýr (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Za hodinu si snadno vyrobím sýr, který je čerstvější a lepší než ten, co jsem kupovala před sankcemi,“ tvrdí pětadvacetiletá Taťjana a pečlivě při tom ve své kuchyni ve 20. patře luxusního mrakodrapu promíchává mléko. „Mnoho mých kolegů z banky si doma dělá své vlastní sýry,“ dodává její manžel Andrej, který se živí jako finanční poradce v jedné moskevské bance.

Kozí sýr je požitkem pro labužníky i farmáře

Embargo uvalené Kremlem v létě 2014 na většinu západních potravin v reakci na sankce související s ukrajinskou krizí připravilo ruské labužníky o francouzské, italské i holandské sýry. Rusové, kteří jsou ze sovětských dob zvyklí na nedostatek a umí si poradit, se tak vrhli na výrobu domácích kozích i plísňových sýrů.

Sada na výrobu sýru

Někteří dokonce využili příležitosti, jako pětadvacetiletá finanční expertka Valeria Opanasjuková, která v lednu založila webovou stránku Cheese Box. Ve svém internetovém obchodě nabízí sady na přípravu kozích sýrů, mozzarelly nebo ricotty - tedy teploměry, sítka a dávkovače. Objednávky rostou měsíčně o 25 procent, říká mladá žena. „Začátečníci si mohou už za několik týdnů vyrobit domácí camembert,“ vysvětluje Opanasjuková. Takový úspěch svého obchodu prý nečekala.

Vyhledávání spojení „recept domácí sýr“ na internetu se za poslední rok zdvojnásobilo. V červenci byla tato slova zadána 208.000 krát, sdělil hlavní ruský vyhledávač Yandex. Slovo „camembert“ lidé zadávali desetkrát častěji a slovo parmezán šestkrát častěji.

Sýr (ilustrační foto)

„Rusové zjistili, že vyrobit si kozí sýr nebo ricottu doma je tak snadné jako příprava tradičních kyselých okurek,“ řekla Opanasjuková.

Kult sýrů je nicméně v Rusku novotou. V dobách existence Sovětského svazu neexistovala žádná „sýrová“ tradice, obyvatelé SSSR měli k dispozici stěží dva či tři druhy sýra, který jedli v sendvičích nebo používali jako přísadu při vaření.

Po pádu železné opony a rozpadu SSSR v roce 1991 Rusové tuto pochoutku znovu objevili. V roce 2013 Rusko dováželo z Evropy podle sdružení ruských mlékáren 500.000 tun sýra. Ruská vláda po embargu nařídila letos zvýšení produkce ruských sýrů. Čtyři z pěti ruských sýrů ale obsahují rostlinné tuky, ačkoli to platné normy zakazují, uvedla asociace ruských spotřebitelů.

Sýr - ilustrační foto

Lidé, kteří si u Opanasjukové kupují sady na výrobu domácího sýra, pocházejí především z velkých měst - Moskvy nebo Petrohradu, kde je vyšší životní úroveň a kde obyvatelé přišli na chuť evropským delikatesám. Mladá žena ale dostává objednávky i odjinud: z Nižného Novgorodu, Kazaně nebo Rostova na Donu.

Nejezte sýry ani ovoce, hrozí vám nafouklé břicho, varují italské studie

Olga Lazarevová pořádá v Moskvě kurzy výroby domácího sýra. Většina jejích klientů je prý ze střední nebo vyšší střední třídy: inženýři, učitelé nebo programátoři. Pro ně se stala ztráta sýra symbolem sankcionovaného Ruska. Vášeň pro sýry ale něco stojí: sada obsahující materiál a recepty přijde na serveru Cheese Box na 2500 rublů (asi 948 korun).

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat