Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU, Rusko a Ukrajina nedospěly k dohodě. Rusko zřejmě zavede nové obchodní restrikce

Zleva ukrajinský prezident Petro Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ukrajinský prezident Petro Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová... | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie, Rusko a Ukrajina nedospěly k dohodě v rámci třístranných jednání, která měla překonat odpor Moskvy vůči obchodnímu paktu mezi EU a Kyjevem. Rusko tak nyní považuje za velmi pravděpodobné, že v příštím roce zavede vůči Ukrajině obchodní restrikce. Rozhovory by nicméně ještě měly pokračovat. Obchodní pakt mezi osmadvacítkou a Ukrajinou vstoupí v platnost od 1. ledna.

„Rusko, Ukrajina a EU nedospěly k dohodě,“ řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Evropská komise uvedla, že jednání budou pokračovat na technické úrovni. Pokud v těchto jednáních podle Uljukajeva nenastane posun do konce roku, zruší Moskva preferenční obchodní regule pro Ukrajinu. „Je velmi pravděpodobné, že do 1. ledna dohoda nebude a že bude zaveden nepreferenční obchodní režim,“ prohlásil ministr.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že je ochotna v rozhovorech do konce roku pokračovat, avšak za podmínky, že Moskva na Kyjev neuvalí sankce. „Čas rychle kvapí,“ upozornila.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin kritizoval ruské vyjednavače za to, že v úterý vznesli nové požadavky. Některé z těchto požadavků přitom označil za nepřijatelné, napsala agentura Reuters.

Rozsáhlá dohoda o vytvoření zóny volného obchodu je součástí smlouvy o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Dokument byl podepsán loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena.

Moskva se obávala, že obchodní dohoda bude mít negativní dopady na ruské hospodářství, a pohrozila zavedením obchodních restrikcí vůči Kyjevu, pokud bude obchodní pakt zaveden předtím, než se strany vypořádají s obavami ruské vlády.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.