18. listopadu 2016 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hedvábná stezka Česko navzdory slibu mine. I tak na ní může naše země vydělat

Čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/PEKING Nový Marshallův plán. Takové označení dala zahraniční média iniciativě nové Hedvábné stezky, kterou v roce 2013 vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Jeho ideou je vybudovat obchodní koridory, které propojí Asii, Střední východ a Evropu. Prezident Si hodlá do projektu napumpovat až bilion dolarů.

Novou Hedvábnou stezku tvoří dvě části, a to pozemní a námořní. Nepovede však přímo přes Českou republiku, což byl původní slib čínských investorů a jeden z hlavních argumentů tuzemských politiků pro podporu čínského vlivu u nás.

Česko by přesto mělo profitovat, především ze zlepšení dopravní infrastruktury.

„V posledním desetiletí jde zřejmě o největší globální projekt,“ komentuje iniciativu nové Hedvábné stezky Tomáš Hülle, prezident Czech China Entrepreneurs Forum (CCEF). „Výzvou však je jeho praktická realizace, která nemá a ani nemůže mít přesné kontury,“ dodává.

Nová Hedvábná stezka má potenciál zahrnout 64 zemí se 4,4 miliardy lidí a zhruba 40 procenty globální ekonomiky. Dle odhadů agentury Bloomberg má být projekt v dolarovém vyjádření dvanáctkrát objemnější než Marshallův plán, přijatý v roce 1948, jehož cílem bylo pomoci obnovit poválečnou Evropu.

Kateřina Menzelová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.