26. června 2014 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policie obvinila bývalého ředitele CzechInvestu Křížka z podvodu

Bývalý ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Policie obvinila bývalého šéfa státní agentury CzechInvest Miroslava Křížka z podvodu. Agentura údajně zaplatila 2,2 milionu korun za personální audit, který ale nikdy nevznikl. V čele CzechInvestu stál Křížek od září 2010 do srpna 2012, kdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce.

Již loni byl obviněn také bývalý ředitel divize investic CzechInvestu Radek Šoltys. Ve čtvrtek o tom informoval server iHNED.cz

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině. Policie v srpnu 2012 prohledávala kanceláře agentury v Praze. Protože detektivové tehdy zmíněný personální audit nenašli, usoudili podle serveru, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek prý objednal audit u svého známého Zdeňka Hurského, který se podle policie takovým poradenstvím nezabývá. Křížkovi i Hurskému hrozí až osm let vězení, píše deník.

ČTĚTE VÍCE

Exšéf CzechInvestu, který je zastupitelem za ODS na radnici Prahy 13, se k obvinění nechtěl vyjádřit, ale přes advokáta uvedl, že audit určitě vznikl. Z postu šéfa CzechInvestu byl Křížek odvolán krátce po předloňském zásahu policie v agentuře. Důvodem bylo podle ministerstva průmyslu pochybení při vypsání zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro investory. Podle médií bylo podezřelých několik zakázek dohromady za stamiliony korun. Podle iHNED.cz se již ale policisté nechystají Křížka stíhat kvůli žádné další zakázce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz