4. ledna 2017 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Udání kvůli účtenkám: za měsíc přišlo přes dva tisíce oznámení

Ministr financí Andrej Babiš při návštěvě restaurace v prvním dnu EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš při návštěvě restaurace v prvním dnu EET. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Finanční správa v současnosti eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky v rámci elektronické evidence tržeb. Celý systém po více než měsíci funguje bez problémů a tak, jak Finanční správa předpokládala.

Pro Český rozhlasu Plus to ve středu uvedl šéf Finanční správy Martin Janeček.

„To, že někdo nám pošle nevydanou účtenku nebo někoho označí, neznamená, že tam půjde někdo na kontrolu. Oznámení vyhodnocujeme analyticky,“ uvedl Janeček. Nejdůležitějším nástrojem Finanční správy pro kontrolu dodržování EET je podle Janečka kontrolní nákup pověřeným pracovníkem přímo v provozovnách.

ŠPATNÝ ODHAD DAŇAŘŮ

  • Do EET je zatím zapojeno 42 399 podnikatelů.
  • Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna týkat zhruba 40 tisíc.
  • Finanční správa registruje téměř 55 400 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Janeček zároveň upozornil, že určitá míra tolerance ze strany správy bude ještě i v lednu, ovšem jen u drobnějších prohřešků.

„Tam, kde kontroly odhalí jen drobný problém, ale mají tam pokladnu a evidují tržby, tam budeme komunikovat klientsky a snažit se napomoci k tomu, aby se vady odstranily. Nicméně pokud někdo nemá pokladnu a neposílá účtenky, tam se laskavost čekat nedá,“ uvedl.

Restauratéři a hoteliéři podle údajů na serveru www.etrzby.cz odeslali do systému EET do pondělí 2. ledna, tedy za více než měsíc fungování evidence tržeb, zhruba 80,8 milionu účtenek.

Ověření účtenky EET.
ČTK