Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
2. února 2010 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota představil plán přijetí eura, naplnit ho musí další vláda

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Konvergenční program vlády, tedy plán jak v ČR splnit podmínky pro přijetí eura, podle ministra financí Eduarda Janoty jen nastiňuje možné řešení této otázky, jak je vidí nynější úřednická vláda.

Konkrétní kroky ke sražení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013, musí určit a uplatnit až vláda, která vzejde z jarních parlamentních voleb.

Vláda má konvergenční program na svém pondělním jednání, do Bruselu jej má odeslat do poloviny měsíce.

"Věřím, že odešleme aktivní správu do Bruselu o tom, že ČR má zájem veřejné finance - v tom časovém koridoru, který nám rada ekonomických ministrů Ecofin do roku 2013 uložila - dát do pořádku," řekl dnes Janota novinářům.

Čtěte také

Kabinet projednávání konvergenčního programu už jednou odložil. Premiér Jan Fischer dnes zdůraznil, že program prošel intenzivní diskusí.

Základem podle něj je nedat EU signál, že nynější vláda je pasivní a jen přepsala nepřijatelná čísla z rozpočtového výhledu. Politická scéna se podle předsedy vlády shoduje na nutnosti deficit krotit na úroveň maastrichtských kritérií, což je prý dobrý signál.

"Připouštíme, že vládní garnitura po volbách si o konkrétních krocích rozhodne sama. V tom je určitá objektivnost a nezaujatost našeho pojetí konvergenčního programu," poznamenal k tomu ministr Janota. Fischer jej doplnil, že povolební vláda může přijmout opatření podle své politické orientace "tu na straně výdajů, tu na straně příjmů, tu na nějaké kombinaci a podobně".

Janota dodal, že podle jeho názoru bude vláda kromě konvergenčního programu v pondělí projednávat i makroekonomické prognózy a odhady pro roky 2010 a fakticky také vládní "exit strategy", tedy úvahy, jak postupovat při východu z nynější ekonomické krize.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.