5. listopadu 2012 10:49, aktualizováno  11:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek osekal rozpočet o 41 miliard, zkrátka přišla doprava i věda

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek představuje vládě nový návrh státního rozpočtu, který počítá příští rok s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun. Schodek 100 miliard korun zůstal zachován. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Nový návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčků, jehož schválení ve sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje ministerstvo snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. "Jedná se o kapitolu ministerstvo průmyslu a obchodu (2 mld. Kč), kapitolu ministerstvo dopravy (12,5 mld. Kč) a kapitolu ministerstvo zemědělství (2 mld. Kč)," uvádí návrh.

ČTĚTE TAKÉ:

Výdaje na vědu a výzkum navrhuje snížit příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Například Akademie věd by měla dostat o 6,5 procenta méně peněz. Ministerstvo školství by mělo dostat o 0,5 miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

O 1,1 miliardy korun méně dostane podle návrhu příští rok ministerstvo vnitra. Jde o snížení provozních výdajů o 829,8 milionu Kč a ostatních výdajů o 200 milionů Kč. "Vzniklý výpadek musí ministerstvo vnitra řešit v potřebném rozsahu přehodnocením priorit resortu," uvádí zpráva.

V případě ministerstva dopravy navrhuje MF snížit výdaje na specifické stavby a národní programy o 1,571 miliardy Kč. Dále navrhuje snížení dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury o pět miliard korun na financování akcí.

Návrh státního rozpočtu
PŘÍJMYVÝDAJESALDO
Původní návrh1084,91184,9-100
Vliv daňového balíčku a ekon. výhledu-20,61,4-22
Aktualizace příjmů ze soc. pojištění-4,10-4,1
Vliv EU-4,1-16,50
Selektivní škrty-16,5-26,126,1
Plošné škrty000
Nový návrh1043,71143,7-100
Rozdíl-41,2-41,20

Dále klesnou například o 480 milionů korun výdaje pro Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel o 480 milionů korun. Ministerstvo kultury dostane zřejmě o 300 milionů méně, které byly určeny k posílení dotačních programů na záchranu a obnovu kulturních památek. Ministerstvo životního prostředí dostane o 200 milionů méně na financování národních programů.

V případě ministerstva pro místní rozvoj materiál počítá se snížením výdajů proti předchozím plánům o 0,5 miliardy korun. "Je nutné přehodnotit výdaje na programy Rozvoj a obnova materiálně technické základny MMR, program Podpora rozvoje bydlení a program Podpora rozvoje regionů," uvádí materiál.

Klesající schodek

V roce 2013 počítá rozpočet jen se selektivním snižováním výdajů jednotlivých ministerstev. V letech 2014 a 2015 ovšem chce ministerstvo financí snižovat výdaje i plošně.

V roce 2014 by měly výdaje i příjmy být nižší o 30,3 miliardy korun a schodek zachován na 85 miliardách. O rok později by pak podle návrhu měly výdaje i příjmy klesnout o 39,4 miliardy korun při zachování deficitu 50 miliard korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo mít výdaje nižší ještě o půl miliardy korun ve srovnání s původním návrhem. Jde o peníze na spolufinancování fondů EU. Od roku 2014 pak navíc návrh počítá se zrušením dotací na obnovitelné zdroje energie.

V případě ministerstva zemědělství nový návrh počítá se snížením výdajů na národní dotace o půl miliardy. "Jedná se o nemandatorní výdaje například nákazový fond, podpora včelařství, podpora zpracování zemědělských produktů a podobně," uvádí předkládací zpráva. Výdaje na Program rozvoje venkova by měly klesnout proti původním plánům také o půl miliardy korun. Dotace na správní výdaje Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu klesnou asi o 300 milionů korun.

Ministerstvo zahraničních věcí bude mít ve srovnání s původním návrhem rozpočtu asi o 300 milionů korun méně pro ostatní výdaje, ministerstvo spravedlnosti o necelých 700 milionů korun méně nebo ministerstvo zdravotnictví o 300 milionů méně.

Dotace na podporu exportu se mají oproti předchozím plánům snížit v letech 2013 až 2015 o 750 milionů korun každoročně, z toho dotace pro Českou exportní banku o 250 milionů korun a dotace pro EGAP o 500 milionů korun. "Po tomto snížení budou zabezpečeny dotace v objemu 500 milionů Kč pro každou společnost ročně," uvádí návrh.

Vědci: Škrty budou mít dalekosáhlé dopady

Demonstrace Stop tunelování české vědy, organizovaná skupinou Věda žije! k vládou plánovanému omezení financování základního výzkumu a Akademie věd

Demonstrace Věda žije! z roku 2009.

Vědci nový návrh rozpočtu kritizují. Škrty by podle Akademie věd vedly k zásadnímu omezení výzkumu.

"Stagnace celkových výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace od roku 2011 a jejich nyní navrhované snížení pro rok 2013 o více než deset procent povedou k omezení činností ve výzkumu a vývoji a k poklesu počtu výzkumných pracovníků zejména v Akademii věd a na vysokých školách," varují akademici.

Akademie prý zatím škrty zvládala díky slučování a omezování některých pracovišť a odkládání nákupu přístrojů. Pro příští rok by ale měla akademie od státu dostat 3,9 miliardy korun, což je o 584 milionů méně než letos a například oproti roku 2009 to znamená snížení o 1,1 miliardy.

"Navržené další snížení rozpočtu už povede ke skokové změně v kvalitě a objemu výzkumné činnosti Akademie věd ČR a ke ztrátě konkurenceschopnosti," obávají se vědci.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz