25. června 2011 11:11, aktualizováno  21:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek zvažuje další velké škrty, Bárta je proti

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Řecko míří k bankrotu a evropskou ekonomiku včetně české možná čeká další krize. Ministr financí Miroslav Kalousek proto připouští, že v případě útlumu budou třeba další škrty v rozpočtu za zhruba 15 miliard korun.

Do domácí ekonomiky se sice trendy ze západní Evropy promítají zhruba s půlročním zpožděním, už i tady se ale objevují první varovná data: státu se letos daří vybírat daně výrazně hůř než loni.

ČTĚTE VÍCE

Velký rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem čtěte ve víkendovém vydání Lidových novin

"Nemyslím, že dnes je doba na prezentaci nějakých katastrofických scénářů. Ten postkrizový růst je ale velmi křehký. Riziko, že se ekonomika opět propadne do recese, je velké. Musíme být připraveni, jak reagovat," říká Kalousek v rozhovoru pro LN.

Ministr zatím přesně neví, proč se nedaří daně vybírat podle očekávání. "Na tuhle otázku vám můžu dát slušnou odpověď v půlce července. Jsme si toho vědomi, monitorujeme to daleko intenzivněji, než bývá zvykem. Stále nelze dát slušnou a spolehlivou odpověď na to, jestli je to výkyv, nebo trend," dodává.

Výkyv, nebo trend?
Pokud by se ukázalo, že jde o trend, promýšlí Kalousek další škrty ve státním rozpočtu, aby udržel rozpočtový schodek na schválených 135 miliardách korun. "V zásadě jsou dvě možnosti. Buď to byl výkyv, a nebude problém schodek udržet, nebo je to trend, a pak by nám v příjmech rozpočtu chybělo nějakých patnáct miliard, které bychom museli kompenzovat na výdajové straně, což je sice nepříjemné, ale v miliardovém rozpočtu ne technicky nemožné," doplnil ministr financí Kalousek.

Za to si ovšem vysloužil kritiku od lídra VV a bývalého ministra dopravy Víta Bárty. "Že musíme šetřit, je jisté. Pokud ale budeme pouze škrtat, znamená to přestat opravovat silnice, nezvedat platy učitelům podle koaliční smlouvy a to nelze připustit," řekl Bárta serveru iDNES.cz.

O OMEZENÍ HAZARDU ČTĚTE ZDE

"Zvláště ve chvíli, kdy je ze strany TOP 09 ambice odsunout zdanění hazardu o rok a tím připravit státní kasu o 5 miliard korun. To je přitom přesně ta částka, kterou potřebujeme na opravu silnic," připomněl Bárta koaliční spory o dani na hazard.

zlmLenka Zlámalová, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!