28. června 2018 11:07, aktualizováno  17:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna oslabila k euru nejvýrazněji od září. I přes zvýšení úrokových sazeb

Česká koruna oslabila na nejmenší úroveň za posledních devět měsíců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna oslabila na nejmenší úroveň za posledních devět měsíců. | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna ve čtvrtek během dne poprvé od loňského září oslabila nad 26 Kč/EUR. V 17:00 se obchodovala na 25,98 Kč/EUR a na 22,44 Kč/USD, proti středečnímu závěru tak vůči euru přišla o 11 haléřů a k dolaru ztratila 13 haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna oslabuje navzdory tomu, že Česká národní banka ve středu zvýšila úrokové sazby. Podle analytiků je česká měna pod vlivem světových trhů.

„Kurz se krátce před polednem na mezibankovním trhu dostal dokonce lehce přes 26,08 CZK/EUR,“ podotkl Jan Vejmělek z Komerční banky. Výprodeje byly ve čtvrtek patrné i na polském zlotém a maďarském forintu. Podle Vejmělka tak nadále pokračuje odliv prostředků z rozvíjejících se trhů směrem do dolaru. „Tomu pomáhají jak vyšší dolarové úrokové sazby, tak postavení americké měny jako bezpečného přístavu v situaci narůstajících globálních nejistot v souvislosti s obchodními válkami,“ uvedl.

Také podle Lukáše Kovandy z Cyrrusu lze oslabení koruny před prázdninami vysvětlit především nárůstem nechuti k riziku na globálních trzích. Investoři nakupují bezpečná dolarová aktiva jako třeba americké vládní dluhopisy a rozvíjející se trhy a jejich měny během nárůstu nechuti k riziku ztrácí. Tento efekt nyní převážil nad překvapivým zvýšením sazeb ČNB. „Brzy se tedy dočkáme od ČNB dalších slovních intervencí ve prospěch silnější koruny,“ míní Kovanda.

ČNB se standardně k aktuálnímu měnovému kurzu nevyjadřuje. Jednotliví členové mohou, ale týden před a týden po měnovém zasedání musí dodržovat embargo ohledně názoru na měnovou politiku. Zasedání bankovní rady ČNB bylo ve středu, kdy bankéři jednomyslně zvýšili úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Koruna na oznámení reagovala skokovým posílením vůči euru o 20 haléřů, odpoledne ale část svých zisků ztratila. Den však uzavřela na 25,87 Kč/EUR, a byla tak proti úternímu závěru o pět haléřů silnější.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz