6. března 2011 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kvůli zvyšování DPH se v říjnu zvednou důchody i životní minimum

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Kromě DPH by se mělo od 1. října zvýšit i životní minimum, měly by se valorizovat důchody a zvýšit daňové odpočty na děti. Současně by se rovněž měly snížit vedlejší náklady práce. V neděli to oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Ministr Drábek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Převedení řady položek ze snížené desetiprocentní do základní dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty má hlavně pokrýt chystanou důchodovou reformu, na jejichž parametrech se již koalice shodla. Peníze půjdou i na valorizaci důchodů, zvýšení daňového odpočtu na dítě o 250 korun měsíčně a snížení sociálního pojištění odváděného firmami o 1,8 procenta.

Čtěte také

Výši valorizace důchodů podle Drábka ministerstvo počítá. Kdyby se zvýšení DPH promítlo do inflace stoprocentně, podle ministra by inflace vzrostla o 5,6 procentního bodu.

Valorizace důchodů a zvýšení daňových odpočtů na děti mají kompenzovat dopady zvýšení DPH penzistům a rodinám s dětmi. Ve snížené sazbě mají zůstat jen některé potraviny, což prosadily Věci veřejné.

Čtěte také

Exministr financí Eduard Janota Janota poukázal na to, že výjimky vytvoří prostor pro různé spekulace v účtování DPH a správa daně bude složitá. "Jde o návod, jak obcházet ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty," řekl v ČT Janota. Vláda podle něho vybere na vyšší DPH méně než očekávaných asi 58 miliard korun ročně.

"Než nějaké výjimky, protože kde kdo bude chtít výjimku na leccos, volil bych variantu nižší jednotné sazby DPH pro všechny," zdůraznil Janota. Návrh Hospodářské komory 17 procent ale označil za příliš nízký.

Výjimky v DPH nemají logiku, říká Drábek
Také Drábek soudí, že výjimky by v DPH být neměly, nemají podle něho logiku. Než na potraviny by viděl raději výjimku na stavební práce, teplo, nebo knihy. Žádné velké spekulace kvůli výjimkách v DPH ale Drábek neočekává. "Položky jsou jednoznačně uvedeny v celním sazebníku, podle kterého se daň určuje," uvedl ministr.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zdůraznil, že sociální demokraté budou ve sněmovně prosazovat ponechání co nejvyššího počtu položek ve snížené sazbě a všechny takové návrhy podpoří. Pokud ale nakonec vyhodnotí dopady daňových změn na obyvatele jako příliš vysoké, předlohu jako celek nepodpoří.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!