23. září 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Letošní rozpočet: Koncentrovaná sněmovní bitva lobbistů

Ozývají se restauratéři, pivovarníci, pumpaři, učitelé. Nikomu z nich se navrhované změny v rozpočtu nelíbí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozývají se restauratéři, pivovarníci, pumpaři, učitelé. Nikomu z nich se navrhované změny v rozpočtu nelíbí. | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní schvalování státního rozpočtu je mimořádně napínavé a proti předchozím letům značně odlišné. Až do zrušení podzimních voleb politici o rozpočet nejevili velký zájem. V lepším případě brali debatu o státních financích jako podružnost, v horším jako nebezpečné předvolební téma, o němž se před voliči radši nemluví.

Veškerá diskuse o rozpočtu se tak koncentruje do několika málo dnů před jeho schvalováním.

To také znamená, že lobbisté všeho druhu mají jen velmi málo času na prosazování svých zájmů. Ozývají se restauratéři, pivovarníci, pumpaři, učitelé. Nikomu z nich se navrhované změny v rozpočtu nelíbí. Jelikož se však v nastalé vřavě všichni překřikují, není nikoho slyšet. Pravý lobbistický festival se tak odehraje až ve sněmovně.

Jednu výhodu to má. Z dlouhých diskusí kolem rozpočtu bude patrné, kdo za koho kope. Proto by i pro poslance bylo jednodušší, kdyby o rozpočtu raději hlasovali v jednom balíku.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz