Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Magnát Pawlowski příští rok zažaluje Česko kvůli zmařené výstavbě

Podnikatel Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Sebastian Pawlowski. | foto: Lidové noviny

PRAHA Vlivný pražský podnikatel Sebastian Pawlowski si nárokuje dvě a půl miliardy korun za to, že mu české úřady znemožnily postavit několikatisícové sídliště na okraji Prahy. Nyní dal své hrozbě konkrétnější rysy. Arbitrážní žalobu proti českému státu plánuje podat na začátku roku ve Washingtonu.

Pawlowski si před lety za stovky milionů koupil pole a louky, které mu pražští zastupitelé v roce 2010 “proměnili“ ve stavební parcely. České soudy ale tuto kritizovanou změnu zrušily a velkolepé plány realitního magnáta vzaly za své.

Podnikatel švýcarského původu – známý dobrými vztahy s pražskými politiky – ale stavební záměry své firmy Projekt Sever nevzdal. A když se mu nepodařilo přimět zastupitele, aby znovu odhlasovali proměnu pozemků z orné půdy na parcely, rozhodl se vést proti českému státu arbitráž. Její začátek se podle všeho blíží.

PSALI JSME:

Pawlowski se odvolává na dohodu o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českou republikou. Stát má podle podnikatele půl roku na to, aby se vyjádřil ke vzniklým škodám, respektive je odstranil.

„Podle našich informací nepodnikl pražský magistrát do této doby žádné kroky, které by škody vymezily nebo minimalizovaly, což je dle zákona jeho povinností. Šestiměsíční lhůta běží již od konce července. Z tohoto důvodu je možno počítat s podáním žaloby ve Washingtonu až na začátku roku 2015,“ řekl pro Lidovky.cz Pawlowski.

Obec Benice má v současnosti přes 500 obyvatel.

Obec Benice má v současnosti přes 500 obyvatel.

Žalobu kvůli údajné škodě za 2,5 miliardy pro něj připravuje renomovaná londýnská právní kancelář. Její jméno ale Pawlowski zatím odmítá prozradit.

Ministerstvo financí – které Česko v mezinárodních sporech zastupuje – dostalo od podnikatele informaci o hrozící arbitráži už na jaře tohoto roku a začalo k ní schraňovat podklady. Od té doby se však Pawlowski na úřad neobrátil.

„Z doposud provedených zjištění nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k protiprávnímu zmaření investice pana Pawlowského. Nedoložil nám ani právní základ svého nároku, ani výši škody, která mu byla údajně způsobena. K případné arbitráži se v této fázi sporu nebudeme vyjadřovat,“ vysvětluje mluvčí resortu Radek Ležatka.

Louky a pole u Prahy

Sebastian Pawlowski podniká v pražských realitách už řadu let. Nedávno se například otevřel projekt Quadrio poblíž Národní třídy, který podnikatel započal a později prodal. Pawlowski také v minulosti koupil Škodův palác v centru metropole a pronajal jej Praze jako sídlo pro městské úředníky. Za čtyři miliardy za dvacet let. Ani Škodův palác už ale nevlastní.

Výstavba domů v pražských Benicích, pro tři a půl tisíce lidí, pod hlavičkou Pawlowského společnosti Projekt Sever měla být dalším obřím realitním počinem. Za 360 milionů nakoupil na okraji metropole louky a pole.

Navzdory řadě negativních posudků – a faktu, že místem má v budoucnu vést železnice – schválili pražští zastupitelé změnu pozemků na stavební parcely. Bylo to ještě v době, kdy hlavnímu městu vládla rada pod vedením Pavla Béma (ODS). Změnu o několik let později zrušil Městský soud v Praze i Nejvyšší soud.

ČTĚTE TAKÉ:

V klidu zatím zůstávají politici a úředníci hlavního města. Zastupitelé návrh na další hlasování o změně charakteru benických pozemků v létě do pléna nepustili, měnit nic nechtěl ani dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Pražští radní si kvůli sporu objednali nezávislý právní posudek, který jim měl dát odpověď na to, zda se skutečně musí touto změnou neodkladně začít zabývat, jak tvrdí Pawlowski. Zpráva najaté advokátní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři však říká, že pražskému zastupitelstvu taková povinnost nevznikla.

„V posuzovaném případě totiž došlo ke zrušení změny územního plánu, která se týkala pouze části území upravovaného územním plánem, nikoliv ke zrušení územního plánu nebo jeho části,“ stojí ve zprávě, kterou mají Lidovky.cz k dispozici.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!