Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Merkelová, Sarkozy a mocní bankéři rokovali o eurozóně

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

FRANKFURT NAD MOHANEM Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiletěl do Frankfurtu nad Mohanem, kde povede krizová jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, prezidentem Evropské centrální banky (ECB) Jeanem-Claudem Trichetem a ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou.

Dluhová krize v eurozóně vyžaduje v nadcházejících dnech okamžitou reakci. Na svém rozlučovacím večírku ve Frankfurtu to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet (68). Ten se v sídle ECB loučil se spolupracovníky a s lidmi, s nimiž během posledních osmi let přicházel často pracovně do styku. Byli to hlavně šéfové dalších centrálních bank nebo vlád, ministři financí, ale i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Večírek na rozloučenou

Dluhová krize ale Trichetův večírek zcela zastínila. Do Frankfurtu dorazil například i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který tam podle zdrojů agentury Reuters přijel hlavně proto, aby se pokusil o průlom v jednání o úloze Evropského fondu finanční stability (EFSF). Setkat se má s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ministry financí Německa a Francie i s šéfkou MMF.

ČTĚTE TAKÉ:

Trichet řekl, že zatímco přítomnost volá po okamžité akci, budoucnost potřebuje vizi, tedy jasný směr. Jako velký milovník poezie si k tomu šéf ECB vypůjčil citát německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha. "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat," řekl Trichet.

Jednání Sarkozyho s Merkelovou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve Frankfurtu absolvoval krizová jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a dalšími činiteli.

Prezident podle agentury Reuters po schůzce odešel, aniž hovořil s novináři. Než do Německa v podvečer odletěl, řekl francouzským zákonodárcům, že jednání o řešení krize v eurozóně se zadrhlo na neshodách mezi Paříží a Berlínem.

Nedělní summit EU

Nedělní summit EU by se měl zabývat i posílením kapitálu bank. Především pak těch, které mají v portfoliích větší objem dluhopisů zadlužených zemí eurozóny. Těmto bankám hrozí i největší problémy v případě, že Řecko odepíše značnou část dluhů. Mezi Francií a Německem se teď vedou spory o to, zda může mít záchranný fond EFSF bankovní licenci. Francie tvrdí, že v takovém případě by fond byl schopen efektivněji fungovat.

Krizový plán bude, slíbily Francie a Německo

Francie a Německo slíbily, že včas přijdou s přesvědčivým krizovým plánem, který bude hotový ještě před nedělním summitem EU v Bruselu. Na něm se má dohodnout, jak dál s eurozónou.

"Teď je nutné vyjasnit, jakým způsobem krizi řešit ve třech dimenzích: jednak musíme posílit kapacitu EFSF, abychom zajistili finanční stabilitu, dále musíme posílit bilanci evropských bank, a pak také vypracovat vhodné řešení, jak ve střednědobém výhledu vyřešit situaci Řecka," vyjmenoval tři hlavní úkoly Trichet.

Krizovému jednání ale podle něj budou přítomni i ministři financí Francie a Německa, dále prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a také předseda Evropské komise José Barroso.

Dluhová krize, se kterou se eurozóna potýká už více než rok, ohrožuje i další hospodářské celky a může zabrzdit slibné oživení globální ekonomiky.

Francie by chtěla, aby měl fond EFSF bankovní licenci. Ta by mu umožnila zvýšit kapitál u ECB a podle Francouzů je to i nejefektivnější způsob, jak zvýšit akceschopnost fondu. Proti takovému plánu je ale jak německá vláda, tak sama ECB.

Sarkozymu se narodila dcera

První dáma Francie Carla Bruniová-Sarkozyová ve středu večer v pařížské soukromé klinice Muette porodila dceru. Jméno nového potomka prezidenta Nicolase Sarkozyho zdroje zatím neupřesnily - více čtěte zde.

Francouzský ministr financí François Baroin uvedl, že postoj Francie je všeobecně známý a že Paříž na něm bude trvat. "V Německu je tamní koalice v této záležitosti rozdělena. Není to jen (kancléřka) Angela Merkelová, koho potřebujeme přesvědčit," poznamenal prý Sarkozy na obědě se spolustraníky. Jeho slova citoval Charles de Courson z francouzského parlamentu.

Německo ale podle zdroje z německé vlády trvá na svém a nehodlá dovolit, aby EFSF získal bankovní licenci. "Stále jsme proti tomu," uvedl zdroj, na který se odvolává Reuters.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...