Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
19. října 2011 18:01, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Merkelová, Sarkozy a mocní bankéři rokovali o eurozóně

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

FRANKFURT NAD MOHANEM Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiletěl do Frankfurtu nad Mohanem, kde povede krizová jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, prezidentem Evropské centrální banky (ECB) Jeanem-Claudem Trichetem a ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou.

Dluhová krize v eurozóně vyžaduje v nadcházejících dnech okamžitou reakci. Na svém rozlučovacím večírku ve Frankfurtu to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet (68). Ten se v sídle ECB loučil se spolupracovníky a s lidmi, s nimiž během posledních osmi let přicházel často pracovně do styku. Byli to hlavně šéfové dalších centrálních bank nebo vlád, ministři financí, ale i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Večírek na rozloučenou

Dluhová krize ale Trichetův večírek zcela zastínila. Do Frankfurtu dorazil například i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který tam podle zdrojů agentury Reuters přijel hlavně proto, aby se pokusil o průlom v jednání o úloze Evropského fondu finanční stability (EFSF). Setkat se má s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ministry financí Německa a Francie i s šéfkou MMF.

ČTĚTE TAKÉ:

Trichet řekl, že zatímco přítomnost volá po okamžité akci, budoucnost potřebuje vizi, tedy jasný směr. Jako velký milovník poezie si k tomu šéf ECB vypůjčil citát německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha. "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat," řekl Trichet.

Jednání Sarkozyho s Merkelovou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve Frankfurtu absolvoval krizová jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a dalšími činiteli.

Prezident podle agentury Reuters po schůzce odešel, aniž hovořil s novináři. Než do Německa v podvečer odletěl, řekl francouzským zákonodárcům, že jednání o řešení krize v eurozóně se zadrhlo na neshodách mezi Paříží a Berlínem.

Nedělní summit EU

Nedělní summit EU by se měl zabývat i posílením kapitálu bank. Především pak těch, které mají v portfoliích větší objem dluhopisů zadlužených zemí eurozóny. Těmto bankám hrozí i největší problémy v případě, že Řecko odepíše značnou část dluhů. Mezi Francií a Německem se teď vedou spory o to, zda může mít záchranný fond EFSF bankovní licenci. Francie tvrdí, že v takovém případě by fond byl schopen efektivněji fungovat.

Krizový plán bude, slíbily Francie a Německo

Francie a Německo slíbily, že včas přijdou s přesvědčivým krizovým plánem, který bude hotový ještě před nedělním summitem EU v Bruselu. Na něm se má dohodnout, jak dál s eurozónou.

"Teď je nutné vyjasnit, jakým způsobem krizi řešit ve třech dimenzích: jednak musíme posílit kapacitu EFSF, abychom zajistili finanční stabilitu, dále musíme posílit bilanci evropských bank, a pak také vypracovat vhodné řešení, jak ve střednědobém výhledu vyřešit situaci Řecka," vyjmenoval tři hlavní úkoly Trichet.

Krizovému jednání ale podle něj budou přítomni i ministři financí Francie a Německa, dále prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a také předseda Evropské komise José Barroso.

Dluhová krize, se kterou se eurozóna potýká už více než rok, ohrožuje i další hospodářské celky a může zabrzdit slibné oživení globální ekonomiky.

Francie by chtěla, aby měl fond EFSF bankovní licenci. Ta by mu umožnila zvýšit kapitál u ECB a podle Francouzů je to i nejefektivnější způsob, jak zvýšit akceschopnost fondu. Proti takovému plánu je ale jak německá vláda, tak sama ECB.

Sarkozymu se narodila dcera

První dáma Francie Carla Bruniová-Sarkozyová ve středu večer v pařížské soukromé klinice Muette porodila dceru. Jméno nového potomka prezidenta Nicolase Sarkozyho zdroje zatím neupřesnily - více čtěte zde.

Francouzský ministr financí François Baroin uvedl, že postoj Francie je všeobecně známý a že Paříž na něm bude trvat. "V Německu je tamní koalice v této záležitosti rozdělena. Není to jen (kancléřka) Angela Merkelová, koho potřebujeme přesvědčit," poznamenal prý Sarkozy na obědě se spolustraníky. Jeho slova citoval Charles de Courson z francouzského parlamentu.

Německo ale podle zdroje z německé vlády trvá na svém a nehodlá dovolit, aby EFSF získal bankovní licenci. "Stále jsme proti tomu," uvedl zdroj, na který se odvolává Reuters.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!