27. února 2015 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Miliardový byznys Tomáše Pitra? Dodává bionaftu pro Čepro

Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do... | foto: Richard CortésMAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Dva roky je Tomáš Pitr na svobodě a zřejmě znovu platí za velkého hráče v miliardovém byznysu se státem. Jde o podnikání, které bývalého partnera zastřeleného bosse Františka Mrázka zajímalo snad odjakživa - výroba a zpracování bionafty.

Dvě společnosti, které jsou se známým podnikatelem přímo spojené, jsou dohromady druhým největším dodavatelem bionafty pro státní podnik Čepro. 

Jedná se o společnost Kratolia Trade, v jejímž provozu policie v úterý zasahovala, a o firmu Ekopetrol. Ty v loňském roce dodaly pro akciové společnosti Čepro vlastněné státem 37 procent bionafty. 

Navíc Pitr má s největší pravděpodobností v tuto chvíli přímý vliv na podnik, který je s řidič jeho jménem neodmyslitelně spjatý – ústeckou chemičku Setuza. Její bývalé výroby sice patří nadnárodnímu koncernu Glencore, na podnicích spojovaných s Pitrem jsou ale přímo závislé. 

„Mám rozsudkem zakázáno živit se jako podnikatel a být ve statutárních orgánech. Jsem pouze zaměstnanec firmy Energy a starám se o parní elektrárnu,“ uvedl Pitr v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

A skutečně, oficiálně v žádných orgánech nefiguruje. Výše zmíněné společnosti Kratolia Trade a Ekopetrol ovládá podle obchodního rejstříku firma Semi Invest. V té ovšem, stejně jako ve výše zmíněných dvou společnostech, sedí Pitrovi přímí spolupracovníci Milan Šedivý a David Mikula.

Sám Pitr včera nezvedal telefon a na zaslanou SMS nereagoval. 

Tomáš Plhoň

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?