Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo vnitra hraje na hraně zákona. Tendr na telefony se nestihne

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo vnitra (MV) nestihne včas uzavřít výběrové řízení na poskytování datových a hlasových služeb pro veřejnou správu. Úřady by se tak mohly ocitnout bez připojení k internetu a možnosti volat přes pevné linky.

Podle ministerstva se toho ale obávat nemusejí. Služby má přechodně zajistit některý ze současných poskytovatelů. Toto řešení se však ministerstvu výrazně prodraží, a podle expertů je navíc na hraně zákona.

Celý problém vznikl už loni v létě, když ministerstvo nerealizovalo veřejnou zakázku na poskytování datových a hlasových služeb pro veřejnou správu. Původní tendr měl být na 4 roky. Tento záměr však ministerstvo přehodnotilo.

Čtěte více:


Neodpovídal prý současné ekonomické situaci a finančním možnostem resortů. S vypsáním nového tendru na 18 měsíců za zhruba 1,6 miliardy korun ale ministerstvo čekalo půl roku. Nakonec byl vypsán 23. prosince s vědomím, že rámcová smlouva se současnými dodavateli končí už 28. března.

Chyba ministerstva může paralyzovat státní správu
Ministerstvo tvrdilo, že do té doby bude vítěz tendru známý. Dnes je jasné, že nová smlouva s poskytovatelem komunikačních služeb do konce března podepsaná nebude. Reálně tak hrozilo, že bude ohroženo vyplácení sociálních dávek a důchodů, činnost finančních a katastrálních úřadů i úřadů práce, ale třeba také Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ministerstvo vnitra ale na poslední chvíli našlo řešení. Než najde vítěze tendru, bude veřejné správě poskytovat datové a hlasové služby někdo ze současných dodavatelů, kterými jsou Telefónica O2, GTS Novera a konsorcium T-Systems a ČD Telematika, a to po dobu až půl roku.

"V rámci dosud platné rámcové smlouvy budou se stávajícími poskytovateli komunikačních služeb uzavřeny nové prováděcí smlouvy," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Prováděcí smlouvy však budou přesahovat platnost rámcové smlouvy, což podle některých odborníků není v souladu se zákonem.

"Je to dokonce za hranicí zákona," řekl pro LN expert na veřejné zakázky, který si nepřál být jmenován, a dodal, že pokud to ministerstvu vnitra projde, tak by v budoucnu mohlo být běžnou praxí, že i ostatní veřejní zadavatelé před vypršením rámcové smlouvy uzavřou prováděcí smlouvu například na několik let a tím ze soutěže vyloučí jakékoliv jiné zájemce.

Konkurence je až o polovinu levnější
S postupem vnitra nesouhlasí i jeden z účastníků tendru České Radiokomunikace. "Tendr měl být vypsán tak, aby zřízení služeb k 28. březnu bylo nutnou podmínkou, a ne jedním z kritérií zakázky," říká výkonný ředitel pro obchod a marketing ČRa Kamil Levinský.

Už to, že vnitro vypsalo tendr pozdě, podle něj nahrává současným dodavatelům služeb, které jsou navíc předražené. "Pokud se podíváte, za jaké ceny poskytuje současný dominantní operátor služby pro subjekty veřejné správy, tak my bychom byli schopni dostat se asi na poloviční úroveň," říká Levinský.

Firmy se budou bránit
V tendru je ale problémů více. Pochybnosti vzbuzují i podmínky soutěže. Ministerstvo totiž požaduje po zájemcích o poskytování komunikačních služeb roční obrat ve výši jedné miliardy korun.

Přitom když se před čtyřmi lety soutěžilo o stejnou zakázku s cenou devět miliard, byl požadován obrat ve výši půl miliardy korun. Právě to může ze soutěže vyřadit menší zájemce. Proti tendru se proto ohradila a podala podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i společnost Dial Telecom.

"Podle naší analýzy jde o zakázku, která neúměrně zvýhodňuje velké operátory a není v souladu se zákonem," uvádí firma na svém webu. "Porušení se týká požadavku na ekonomické a finanční kvalifikační předpoklady a technické kvalifikační předpoklady," dodává Dial Telecom. "Podnět od jednoho z účastníků soutěže jsme skutečně obdrželi a zahájili jsme správní řízení," potvrzuje předseda ÚOHS Petr Rafaj.

ÚOHS by tak mohl uzavření celého tendru ještě více oddálit. Prodloužila by se tak i přechodná doba, kdy budou veřejné správě poskytovat služby stávající operátoři za vyšší ceny. Ministerstvu vnitra navíc podle právníků hrozí za jeho náhradní řešení od ÚOHS i pokuta.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!