Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr musí trochu zhrubnout, říká Kalouskův poradce

Rudolf Zajac | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Zajac | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Patnáct až šestnáct procent peněz vybraných na zdravotním pojištění se vyhodí do vzduchu, říká Rudolf Zajac, poradce ministra financí Miroslava Kalouska a bývalý slovenský ministr zdravotnictví. To je třeba omezit, dodává.

LN Mluví se o vás jako o člověku, který je za plánovanou reformou českého zdravotnictví. Spekulovalo se, že byste mohl být ministrem nebo prvním náměstkem ministra. Nakonec nejste na ministerstvu a zůstal jste "jen" poradcem ministra financí Miroslava Kalouska, který je stranickým nadřízeným ministra zdravotnictví Leoše Hegra. Jaké jsou vaše vztahy s Hegrem?

Naše vztahy s ministrem zdravotnictví jsou korektní, jiné ani nemohou být. Heger je dobrý ministr, ale bude muset trochu zhrubnout. To už ta funkce vyžaduje. Pan Heger měl zřejmě pocit, že to, co navrhuji, to, co je ve volebním programu TOP 09, je nějaké příliš radikální. Já jsem ten pocit neměl. Jsem spoluautorem toho programu, ale je to práce kolektivu, není to nějaký "Zajacov" program.

MUŽ, KTERÝ ZAVEDL PLACENÍ U LÉKAŘE

Rudolf Zajac (59)
* Lékař urolog, specialista na ekonomiku zdravotnictví.

* V letech 2002-2006 byl slovenským ministrem zdravotnictví. Provedl velkou reformu slovenského zdravotního systému. Kvůli pádu vlády ale nestihl například převést nemocnice na akciové společnosti, jak původně chtěl. Část jeho reforem, včetně regulačních poplatků za návštěvu u lékaře, později zrušila vláda Roberta Fica.

* V současné době je poradcem českého ministra financí a šéfa vládní strany TOP 09 Miroslava Kalouska. Za tuto stranu je ministrem zdravotnictví Leoš Heger. Zajac pomáhal vytvářet program TOP 09, ale členem strany není. Říká, že mu to neumožňují české zákony. Je členem slovenské Občanské konzervativní strany.

Mimochodem několikrát jsem řekl, že nechci být českým ministrem zdravotnictví. Mluvili jsme o tom i na půdě TOP 09. Moje zkušenost z koaličních vyjednávání je taková, že čeští politici neradi přijímají názory ze Slovenska, mají pocit staršího bratra. Je to v pořádku a je to přirozené. Navíc tu nemám úplně politické zázemí a neznám vztahy mezi lidmi. Nemůžete dělat šéfa resortu, o kterém sice víte, jak funguje, ale nevíte, kdo je kdo. Pokud jde o místo prvního náměstka, já nechtěl jít do exekutivy a místo prvního náměstka o tom je.

LN Co je tedy vaší rolí jako specialisty na zdravotní reformu a bývalého slovenského ministra zdravotnictví?

Mojí úlohou není radit, jak dělat změny na ministerstvu zdravotnictví, ale říci: tyhle změny, třeba čekací listiny, to je vážný zásah ve prospěch pacienta. Může to mít takový a takový význam, proto a proto to děláme a tak a tak se účtují a takové výhody mají. Nemám radit Hegrovi, mám radit ve sboru poradců Miroslavu Kalouskovi, jak co nejefektivněji využít veřejné finance.

Celý rozhovor naleznete v dnešním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!