2. února 2015 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Moody´s před krizí krášlila hodnocení hypoték. Jde po ní vláda USA

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

WASHINGTON Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje přední světovou ratingovou agenturu Moody’s Investors Services kvůli jejímu příznivému hodnocení hypotečních smluv v období před vypuknutím finanční krize.

S odvoláním na nejmenované zdroje to v neděli napsal americký list The Wall Street Journal. Ministerstvo už vede obdobné vyšetřování vůči konkurenční Standard & Poor’s Ratings Services, kde se schyluje k mimosoudní dohodě, napsal list.

Představitelé ministerstva se v uplynulých měsících potichu sešli s několika bývalými vedoucími představiteli Moody’s, která je druhou největší světovou ratingovou agenturou po S&P.

ČTĚTE TAKÉ:

Úředníci s ní diskutovali o hodnocení, která tato společnost před finanční krizí udělovala některým složitěji sestaveným cenným papírům.

Pokud se zprávy potvrdí, stane se Moody’s druhou velkou ratingovou agenturou v hledáčku ministerstva. To se po téměř dvou letech blíží k uzavření případu s S&P. Oznámení mimosoudní dohody mezi S&P, ministerstvem a desítkou amerických států se čeká tento týden, sdělily zdroje.

Urovnání prý dosáhne 1,37 miliardy dolarů. Bylo by ta největší taková částka požadovaná takto po ratingové firmě, napsal The Wall Street Journal.

Ratingové agentury mimo záběr

Spory ohledně hypotečních cenných papírů už řešily velké banky na Wall Street, které urovnání těchto sporů přišla na více než 100 miliard korun.

Ratingovým agenturám se ale vyšetřování zatím do velké míry vyhýbalo. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) loni schválila nová pravidla pro kontrolu nad tímto odvětvím.

Zároveň se spolu se dvěma americkými státy dohodla na řešení sporu vůči S&P kvůli jejímu způsobu stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v době po krizi. S&P přistoupila na urovnání 77 milionů dolarů.

Lidovky.cz, ČTK