16. května 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Myslivce či hasiče už účtenky tolik nestraší. Stát jim zvýšil limit pro EET

Interiér myslivecké chaty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér myslivecké chaty. | foto: Kateřina Golasovská, Lidovky.cz

PRAHA Ministerstvo financí zvýšilo hranici tržeb, do které nemusí spolky a neziskové organizace evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti na 300 tisíc korun ročně. Dosud to bylo 175 tisíc. Myslivecké spolky či dobrovolní hasiči si tak částečně oddychli.

Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, by měly evidovat pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti.

Pokud ale nepřesáhnou uvedenou hranici, tedy 300 tisíc korun nebo pět procent celkových příjmů, evidovat nemusí.

Za vedlejší činnost je považován například prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk. Příjmy z hlavní činnosti, tedy členské příspěvky, dary nebo výnosy z veřejných sbírek, spolky a nadace podle zákona evidovat nemusí.

„Jsem přesvědčen o tom, že tyto spolky nemají evidovat,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Elektronická evidence tržeb a e-shopy.

„Naším cílem je evidovat pouze činnosti, které jsou významné a měly by potenciál konkurovat podnikatelským subjektům,“ uvedl dnes šéf Finanční správy Martin Janeček. Do limitu jsou přitom podle něj zahrnuty výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby.

Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.

ČESKÉ ÚČTENKY

  • EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování.
  • Od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
  • Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 147 TISÍC podnikatelů.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!