Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na Slovensku se zvedla vlna odporu proti pomoci Řecku

Řecké protesty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké protesty | foto: Reuters

BRATISLAVA Mezinárodní finanční pomoc zadluženému Řecku vyvolala mezi slovenskými politiky spory a řada z nich se postavila proti ní. Slovenský příspěvek na pomoc Aténám v sumě přes 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč) odmítají některé přední opoziční strany a v názoru na půjčku Řecku není jednotná ani koalice.

Řekové se svého sociálního státu nechtějí vzdát

Řecký odborový svaz veřejného sektoru ADEDY dnes oznámil, že již v úterý vstoupí do celostátní stávky, kterou původně plánoval na středu, a akce bude trvat dva dny. Osmačtyřicetihodinovou stávkou chtějí odboráři zostřit svůj protest proti úsporným plánům, které vláda vypracovala jako podmínku víkendové dohody o rozsáhlé mezinárodní finanční pomoci. "Budeme pokračovat ve svém boji a zesílíme jej," uvedl svaz v dnešním sdělení. ADEDY zastupuje zhruba půl milionu státních zaměstnanců, kteří budou nejvíce zasaženi snížením platů a důchodů .

Premiér a šéf nejsilnější strany Směr-SD Robert Fico podmínil rozhodnutí o pomoci schválením úsporných opatření v řeckém parlamentu, což by zřejmě vyšlo až na období po slovenských parlamentních volbách.

Finanční podpora Řecku nestála dosud na Slovensku v centru zájmu, v zahraničí však vyvolává nemalý zájem politiků i veřejnosti. Vlna odporu proti financování řeckých dluhů a záchraně země před bankrotem se zdvihla zejména v Německu.

Státy eurozóny na záchranný balík pro Řecko v celkové výši 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč) přispějí podle nedělní dohody 80 miliardami, zbytek dodá Mezinárodní měnový fond. Ze zemí eura nejvíce vyčlení Německo (22,34 miliardy eur) a nejméně Malta (72 milionů eur). Slovensko by mělo dát 816 milionů eur, peníze si však bude muset vláda zřejmě půjčit.

Fico podmínil půjčku na záchranu zadluženého Řecka přijetím úsporných opatření v řeckém parlamentu, podle něj totiž nestačí, že změny schválí jen řecká vláda. O pomoci se proto podle premiéra rozhodne asi až po červnových parlamentních volbách. "Jakékoli rozhodnutí o půjčce musí být podmíněno reálnými rozhodnutími Řecka o omezení sociálních výhod, na které Řecko nemá," řekl Fico.

Vyjádření premiéra Fica

"Jakékoli rozhodnutí o půjčce musí být podmíněno reálnými rozhodnutími Řecka o omezení sociálních výhod, na které Řecko nemá," řekl Fico.

Postoj nejsilnější strany označil politolog Michal Horský za snahu zbavit se zodpovědnosti za nepopulární rozhodnutí. "Směr-SD se nechce vystavit kritice za naplnění tohoto závazku v poslední fázi volební kampaně, proto jej přenáší na budoucí parlament," zhodnotil snahy o odklad rozhodnutí Horský.

Koaliční trojka není v otázce půjčky Aténám jednotná. Vládní SNS její poskytnutí nedávno odmítla. Nejmenší vládní strana LS-HZDS zase naznačila, že pomoc Řecku zřejmě podpoří. "Podpoříme to, co upevní evropskou měnu," řekla mluvčí strany Soňa Jantoľáková.

Nejsilnější opoziční strana SDKU-DS dnes prohlásila, že nesouhlasí se současnou podobou finanční pomoci Aténám a žádá svolání mimořádné schůze parlamentu. "Říkáme v této chvíli rezolutní ne půjčkám pro Řecko bez přijetí zákona Národní radou," řekla dnes volební jednička SDKU-DS Iveta Radičová. Odkládání rozhodnutí na příští parlament označila za nezodpovědné.

Řecká ekonomika se hroutí pod sociálními dávkami

Socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea v neděli představila nový plán úspor, který má snížit rozpočtový deficit během tří let o 30 miliard eur (767 miliard Kč), a z toho nejvíce v tomto roce, kdy by se schodek měl zmenšit na 8,1 procenta z loňských 13,6 procenta hrubého domácího produktu. Plán spoléhá na hluboké škrty ve státních výdajích a zvýšení daní ze spotřeby.

Předimenzovaný řecký státní sektor zaměstnává až třetinu pracovních sil v zemi a na celkových vládních výdajích se podílí asi 80 procenty.

Řecko má tradici násilných odborových protestů, které v minulých desetiletích několikrát zastavily snahy o reformy.

Navrhovaný model pomoci řecké ekonomice se nezdá ani opoziční SMK, podle níž by Evropská komise měla hledat jiné způsoby. "Máme pochybnosti o tom, zda tento krok solidarity ze strany eurozóny bude účinný, vzhledem k situaci i v jiných členských zemích EU jako Španělsko, Portugalsko či Itálie," reagovala mluvčí strany Eva Dunajská.

Proti finanční podpoře Řecka se postavily i mimoparlamentní strany Svoboda a Solidarita (SaS) spoluautora daňové reformy Richarda Sulíka a Most-Híd někdejšího šéfa SMK Bély Bugára. "Žádáme, aby vláda a parlament okamžitě podnikly takové kroky, aby Slováci nemuseli nehorázně financovat řecký socialismus," prohlásil Sulík. Poukázal zároveň na to, že Řekové mají v porovnaní se Slováky trojnásobné platy a čtyřnásobné důchody.

Čtěte více:

Půjčku Řecku naopak obhajovalo KDH. "Z našeho pohledu je to nevítané, ale nevyhnutelné řešení," poznamenal lídr křesťanských demokratů Ján Figeľ.

Každá jiná alternativa by podle něj byla horší. Bývalý viceguvernér slovenské centrální banky Martin Barto upozornil, že kdyby EU nepomohla, investoři by mohli ztratit důvěru k dalším státům jako Portugalsko či Španělsko. "A to by mohlo vést k zániku eurozóny," dodal.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...